Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 75-51: Μέχρι τέλους χωρίς οίκτο!

Άστραψε και βρόντηξε ο Ολυμπιακός, «έπνιξε» τον Παναθηναϊκό 75-51 με άμυνα-τανάλια και του… επέτρεψε να δει τον τελικό από την καλύτερη θέση: μέσα από το παρκέ! Νύχτα οργίων με τον Σλούκα να βιώνει εφιαλτικά το πρώτο του ματς κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός πήγε αγριεμένος στη Ρόδο και έδωσε ένα σόου από τα προσεχώς και μια εμφάνιση-μήνυμα στον Παναθηναϊκό, τον οποίο συνέτριψε με το τρομερό 75-51, κατακτώντας παράλληλα το Super Cup για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με άμυνα για σεμινάριο και απίστευτη εμφάνιση (με αρκετές απουσίες), διέλυσαν τον Παναθηναϊκό του Αταμάν, που από την πρώτη περιόδο περίμενε την τελευταία κόρνα της γραμματείας για να λυτρωθεί!

Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την ερχόμενη Παρασκευή στο ΟΑΚΑ, αυτήν τη φορά για την 1η αγωνιστική της EuroLeague και ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη!

Πρώτη φορά αντίπαλος με Ολυμπιακό ο Σλούκας

Πριν από την έναρξη του αγώνα και φυσικά στη διάρκειά του, όλα τα βλέμματα μαγνήτισε πάνω του ο Κώστας Σλούκας, που βρέθηκε για πρώτη φορά αντίπαλός του Ολυμπιακού με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Ο Σλούκας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 7′:11” μειώνοντας από 52 σε 5-4, αλλά μετά από αυτό το καλάθι ακολούθησε ένα εφιαλτικό διάστημα για τον Παναθηναϊκό

Κόκκινο όνειρο-πράσινος εφιάλτης

Η πρώτη πεντάδα του Μπαρτζώκα για τον Ολυμπιακό ήταν με Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοφ. Για τον Παναθηναϊκό ο Αταμάν επίλεξε Σλούκα, Γκάι, Γκραντ, Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ.

Ο Κάνααν πέτυχε το πρώτο φετινό καλάθι του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Σλούκας σκόραρε τους πρώτους του πόντους και μείωσε σε 5-4, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησαν 17,5 δραματικά λεπτά για τον Παναθηναϊκό μέχρι να πετύχει ξανά καλάθι εντός πεδιάς

Το τρομερό 27-0 σερί!

Επιπλέον ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο για 15 λεπτά και ένα απίστευτο σερί 27-0, βγαλμένο από τα πιο τρελά ερυθρόλευκα όνειρα, τον άφησε απόλυτα εκτεθειμένο! Ακόμη κι ο Αταμάν… έχασε τη μπάλα και δεν πήρε τάιμ άουτ να φρενάρει τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα εγκλώβισε τον Παναθηανϊκό, δεν άφησε τον Σλούκα, όχι απλά να δημιουργήσει, αλλά ούτε και να πάρει ανάσα. Στην άμυνα δεν περνούσε ούτε κουνούπι, ο Παναθηναϊκός αναγκαζόταν να πάει σε κακές επιθετικές επιλογές και μετά την πρώτη περιόδο που έληξε 16-4, ο Ολυμπιακός συνέχισε να πατάει το γκάζι.

Τραγωδία με τρία δίποντα!

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το εντυπωσιακό 37-11 και τον Παναθηναϊκό να έχει σκοράρει τρία δίποντα και πέντε βολές σε 20 λεπτά με ντροπιαστικά ποσοστά ευστοχίας, 0/13 τρίποντα και 3/12 δίποντα!

Άλλωστε η στατιστική του πρώτου ημιχρόνου τα λέει όλα για την εμφάνιση των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φωνές του Αταμάν έπιασαν τόπο και ο Παναθηναϊκός έδειξε να ανακάμπτει. Που σε μετάφραση για τέτοιο παιχνίδι σημαίνει πως με 13-13 σε επτά λεπτά, η διαφορά ήταν ακόμα σε νταμπλ σκορ 48-24. Η τρίτη περίοδος έληξε με 56-34, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να προχωρήσει το πάρτι μέχρι τέλους!

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε μόνο προς το τέλος, αλλά και πάλι ολοκλήρωσε το ματς με το θριαμβευτικό 75-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 12 (1/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (0/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 20 (0/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φαλ (0/3 δίποντα), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Γκάι (0/4 τρίποντα), Σλούκας 9 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκραντ 14 (2), Λεσόρ 8 (4/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χουάντσο 15 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα (0/3 σουτ), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Παπαπέτρου (0/2 σουτ), Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 3 (1).

• Το παιχνίδι καθυστέρησε να αρχίσει καθώς στο γήπεδο της Ρόδου υπήρχαν αποδυτήρια μόνο για δύο ομάδες και έπρεπε να αποχωρήσουν πρώτα το Περιστέρι και ο ΠΑΟΚ.