Παναθηναϊκός - Μπάγερν 78-71: Έκανε τα εύκολα... δύσκολα αλλά επικράτησε με εξαιρετικό Λεσόρ

Με τον Λεσόρ να κάνει πάρτι σε επίθεση και άμυνα και τον Βιλντόσα στο πρώτο μέρος να παίρνει από το χέρι τους συμπαίκτες του, ο Παναθηναϊκός πήρε δύσκολη νίκη επί της Μπάγερν με 78-71.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε δύο πρόσωπα απέναντι στην Μπάγερν, όμως με μπροστάρηδες τον Βιλντόσα (8π, 5 ασ.) στο πρώτο και τον Λεσόρ (16π, 6 ριμπ.) στο δεύτερο μέρος πήρε τη νίκη (78-71), την πρώτη για φέτος στην Euroleague.

Άκρως θετική εμφάνιση από τον Λευτέρη Μαντζούκα που τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους αλλά και τον Γκραντ (14π.) που έδωσε πράγματα σε επίθεση και άμυνα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα κόντρα στους Βαυαρούς, που είχαν σε πολύ καλό βράδυ τον Μπολμάρο, όχι όμως και τον Πάμπλο Λάσο που σε κρίσιμο σημείο τον ξέχασε στον πάγκο.

Στον αστερισμό του Βιλντόσα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά στην πρώτη περίοδο, με τον Λούκα Βιλντόσα σε ρόλο κουμανταδόρου ελλείψει Σλούκα, με τον Αργεντινό γκαρντ να παίρνει από το χέρι τους «πράσινους» δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στην άμυνα της Μπάγερν.

Ο Βιλντόσα σκόραρε (6π.), δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του με 3 ασίστ, με τον Λεσόρ να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ενώ οι δύο τους είχαν και μία εξαιρετική φάση.

H επιθετική λειτουργία των «πράσινων» ήταν εξαιρετική, έχοντας χαλάσει το μυαλό των Βαυαρών που δεν έβρισκαν τρόπο να σταματήσουν τους παίκτες του Αταμάν, Στον αντίποδα, η άμυνα του Παναθηναϊκού έσπαγε… κόκκαλα και οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με διψήφια διαφορά (23-11).

Μπολμάρο και Ιμπάκα άλλαξαν τα δεδομένα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αύξησε και άλλο τη διαφορά (30-14), με τις αλλαγές του Λάσο να μην λειτουργούν αρχικά. Ο Αταμάν πέρασε παίκτες από το δεύτερο ροτέισον στο ματς με σκοπό να ξεκουράσει συγκεκριμένα πρόσωπα, κάτι που αποπροσανατόλισε τους «πράσινους», ενώ τα λάθη στην επίθεση 8! επηρέασαν.

Ο Μπολμάρο πήρε την μπαγκέτα και με άξιο συμπαραστάτη τον Ιμπάκα που ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση, κατεβάζοντας ριμπάουντ, μείωσε τη διαφορά.

Ο Αργεντινός γκαρντ των Βαυαρών ήταν ασταμάτητος με 15 πόντους και 3 ριμπάονυτ, η άμυνα του Παναθηναϊκού πήγε περίπατο με τον Γκάι για αρνητικό πρωταγωνιστή και έτσι η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους, με τον Μαντζούκα με buzzer-beater στο τέλος του ημιχρόνου να στέλνει τη διαφορά στους 7 πόντους (37-30).

Από κοντά η Μπάγερν, σταθερά στην επίθεση ο Λεσόρ

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Λάσο να κρατά χαμηλό σχήμα και τον Παναθηναϊκό παρόλα αυτά να χάνει αρκετά ριμπάουντ. Μέσα σε όλα όμως ο Ματίας Λεσόρ ήταν αυτός που έλαμπε για τον Παναθηναϊκό σημειώνοντας 8 από τους 17 πόντους των «πράσινων» στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο ψηλός του Παναθηναϊκού πήρε πολλές προσωπικές φάσεις και κράτησε μπροστά την ομάδα του στα κρίσιμα σημεία.

Οι παίκτες του Αταμάν έκαναν προσπάθεια να ξεφύγουν στην επίθεση, κέρδιζαν φάουλ για βολές που τους έδιναν προβάδισμα, όμως οι κακές αμυντικές αποστάσεις αλλά και τα χαμένα ριμπάουντ, έδιναν δεύτερες ευκαιρίες στην Μπάγερν, που πλήγωσε την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Μπούκερ να κάνει πάρτι με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι διψήφιο προβάδισμα (70-59), μετά από δύο τρίποντα του εξαιρετικού Μαντζούκα και του Γκραντ.

Κάποια λάθη στο τελευταίο δίλεπτο προβλημάτισε τον Παναθηναϊκό, με τον Μπόνγκα να μειώνει στους 3 πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως με ψυχραιμία στο τέλος πήρε τη νίκη με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 14-19, 17-18, 24-23