Περιστέρι - Παναθηναϊκός 64-66: Καλαϊτζάκης και Γκριγκόνις έδωσαν το διπλό

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη έβγαλε το λάδι στον Παναθηναϊκό που σε όλο το ματς κυνηγούσε το σκορ (βρέθηκε στο -19) και τελικά έφτασε στη νίκη με 66-64 με μεγάλη εμφάνιση από τους Καλαϊτζάκη και Γκριγκόνις.

Με εκπληκτική άμυνα και εκμεταλλευόμενοι κάθε αδυναμία του Παναθηναϊκού, το Περιστέρι άρχισε να χτίζει διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και δη στο δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν εφιαλτικό για τον Παναθηναϊκό.

Το 13-11 της πρώτης περιόδου έγινε 23-13 στη δεύτερη και η διαφορά αυτή τα λέει όλα, αφού ο Παναθηναϊκός… έπαθε Ρόδο και η απόδοσή του έμοιαζε πολύ με αυτή κόντρα στον Ολυμπιακό στον τελικό του Σούπερ Καπ. Το εκπληκτικό Περιστέρι του Σπανούλη έπαιξε έξυπνα, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και είχε 9 διαφορετικούς σκόρερ στο 36-24 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι ήταν καταιγιστικό, εκτόξευσε τη διαφορά και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Αταμάν που βρήκε λύσεις από τους Καλαϊτζάκη και Γκριγκόνις. Από το -19 στο -9 ο Παναθηναϊκός, με τρομερή εμφάνιση των δύο παικτών, ειδικά του Κρητικού παίκτη, ο οποίος είχε 16 πόντους (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές) σε 12:41!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στην τέταρτη περίοδο να ρίχνει τη διαφορά, με τον Γκραντ να βάζει τα καλάθια που δεν είχε σε όλο το ματς και την αναμέτρηση να γίνεται ντέρμπι, αίμα κι άμμος που λέμε! Στο τέλος ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος και στα κρίσιμα σημεία είχε καθαρό μυαλό, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 66-64 απέναντι στο Περιστέρι του Σπανούλη, ο οποίος είχε παράπονα από τη διαιτησία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)