Αρμάνι - Ολυμπιακός 65-53: Ξέμεινε από λύσεις και «άδειασε» στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε σε ένα σκληρό ματς για γερά νεύρα, αλλά την κρίσιμη στιγμή ξέμεινε από λύσεις, η Αρμάνι έβαλε τα μεγάλα καλάθια και με το 65-53 τον έριξε στο 1-2 μετά από την τρίτη αγωνιστική της Euroleague, πριν από το ραντεβού με την Παρτιζάν.

Μίροτιτς και Σιλντς ήταν όλη η Αρμάνι στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού αυτοί ήταν που σκόραραν εναντίον του Ολυμπιακού σε μία αναμέτρηση που έμοιαζε απόλυτα ισορροπημένη. Είναι χαρακτηριστικό πως αμφότερες οι ομάδες έπαιρναν το προβάδισμα, αλλά καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Αυτό που άλλαξε το ματς και έφερε έναν έξτρα «πονοκέφαλο» στον Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν η αποβολή του Κάαναν με δύο τεχνικές ποινές σε 7:30 παιχνιδιού αφήνοντας… στα κρύα του λουτρού τους Πειραιώτες.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +1 για τον Ολυμπιακό (31-32), ο οποίος περιόρισε τους Μίροτιτς και Σιλντς, αλλά τα 9 λάθη δεν ήταν λίγα για τέτοιο ματς. Ο Μιλουτίνοβ είχε 11 πόντους, αλλά «όλα τα λεφτά» ήταν ο πολυδιάστατος Πίτερς.

Το χαμηλό σκορ και οι σκληρές μάχες ήταν αυτές που ξεχώρισαν και στην τρίτη περίοδο, αλλά αυτή τη φορά οι παίκτες του Μπαρτζώκα λειτούργησαν πιο σωστά και έβγαλαν την απαιτούμενη αντίδραση, χωρίς ωστόσο να υπάρχει αυτός που θα έκανε τη διαφορά και θα το έπαιρνε πάνω του το ματς.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήγε προς την πλευρά της ιταλικής ομάδας όχι γιατί ο Ολυμπιακός ήταν κακός, αλλά γιατί ξέμεινε από λύσεις. Το 9-4 της Αρμάνι στο ξεκίνημα του τελευταίου κομματιού του αγώνα γέννησε ερωτήματα για το πως θα αντιδράσει ο Ολυμπιακός. Ο Μπαρτζώκας έχασε με 5 φάουλ τον Λαρεντζάκη, τα «όπλα» του περιορίστηκαν, ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι έβρισκαν καλάθια, κυρίως με τον Μίροτιτς που έγινε ο… man of the match με μεγάλα καλάθια που «σκότωσαν» τους «ερυθρόλευκους». Η αστοχία και το άδειασμα από δυνάμεις έφεραν το 65-53 για την ομάδα του Μεσίνα, με τους Πειραιώτες να είναι πλέον στο 1-2 μετά από τρεις αγωνιστικές. Η «διαβολοβδομάδα» συνεχίζεται με το επόμενο ραντεβού κόντρα στην Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοβ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα