Ολυμπιακός-Παρτιζάν 98-94 (κ.δ.85-85): Το... Θρύλε-ρ βάφτηκε κόκκινο με κατάθεση ψυχής!

Εurokinissi

Ο Ολυμπιακός βρήκε απίστευτα ψυχικά αποθέματα, μεταμορφώθηκε και παρά τα περίεργα σφυρίγματα σε βάρος του, έκανε μια επική ανατροπή κερδίζοντας και τον εαυτό του και πήρε τη δεύτερη νίκη στην παράταση κόντρα στην Παρτιζάν με κορυφαίο Λαρεντζάκη!

Θρυλική ανατροπή, με ψυχή, πάθος, απίστευτες άμυνες και μέταλλο που κερδίζει ακόμα και τα… αυτογκόλ όπως αυτό στην κανονική διάρκεια!

Ο Ολυμπιακός έκανε τραγική τρίτη περίοδο με την Παρτιζάν, αλλά στο φινάλε έγινε Θρύλος, νίκησε τον εαυτό του, τους Σέρβους και τους διαιτητές και με ήρωες Λαρεντζάκη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, αφού δεν έπνιξε τους Σέρβους στο ΣΕΦ στην κανονική διάρκεια, το έκανε στην παράταση κερδίζοντας με 98-94.

Η πιο παραγωγική αρχή

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Παρτιζάν για την 4η αγωνιστική της EuroLeague υπό το βλέμμα του μεγάλου Ζάρκο Πάσπαλιε και ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγούμενος 16-10 με 8 πόντους του Πίτερς και 9-1 ριμπάουντ.

Αναζητώντας βελτίωση στην επίθεση, ο Ολυμπιακός τελείωσε την πρώτη περίοδο με 28-21, επίδοση που είναι η κορυφαία φέτος, έχοντας και απόλυτη ευστοχία στις βολές.

«Τρίποντο» προβάδισμα

Η Παρτιζάν προσπάθησε να ισορροπήσει στην αρχή της δευτερης περιόδου με πρωταγωνιστή τον πρώην του Ολυμπιακού Ζακ ΛεΝτέι, αλλά γρήγορα στο ΣΕΦ «έβρεξε» τρίποντα.

Με 7/16 τρίποντα και υπεροπλία στα ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε γρήγορα το 33-29 σε 43-31, βγάζοντας στη φόρα τα προβλήματα των Σέρβων με πρώτο σκόρερ τον Κάνααν. Δεν μπόρεσε όμως να κρατήσει τη διαφορά και η Παρτιζάν επέστρεψε μειώνοντας στο ημίχρονο σε 49-43.

Το καταστροφικό 2-20 και ο Σμάιλαγκιτς!

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό, καθώς όσο καλός ήταν επιθετικά, τόσο κακός ήταν στην άμυνα. Ο Σμάιλαγκιτς από το πουθενά εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες και έγινε ήρωας με 11 πόντους, πρωταγωνιστώντας σε ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 2-20 μέσα σε 7 λεπτά!

Θαρρείς και στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε μια άλλη ομάδα! Ο Ολυμπιακός έχασε το μυαλό του σε επίθεση και άμυνα και οι Σέρβοι χτύπησαν αλύπητα με ένα σερί 4-26 μέσα σε δέκα λεπτά! Ευτυχώς για τον Ολυμπιακό ο Πίτερς έριξε στην εκπνοή τη διαφορά στους 10 πόντους, 59-69.

Η αντεπίθεση!

Μπροστά στο φάσμα της ήττα, ο Ολυμπιακός συνήλθε στην τελευταία περίοδο, έσφιξε την άμυνα και με δύο τρίποντα από Γουόκαπ και Παπανικολάου μείωσε σε 69-73 και 73-75 με τον Παπανικολάου.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε σε 76-77, 2’45” πριν το τέλος και στη συνέχεια ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 79-79 με τρεις βολές!

Η Παρτιζάν απάντησε με ένα τρομερό τρίποντο του Σμάιλαγκιτς για το 79-82 και ο Παπανικολάου μείωσε με βολές σε 81-82. Η Παρτιζάν είχε το πάνω χέρι, ο Πάντερ αστόχησε δύο φορές και ο Λαρεντζάκης με βολές έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 83-82 στα 17″7! Με τρομερή άμυνα του Γουόκαπ και δύο βολές του Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός έκανε το 85-82, αλλά στην τελευταία επίθεση πιάστηκε στον ύπνο και με αυτογκόλ ο Νάναλι έστειλε το ματς στην παράταση…

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 κ.δ.