Άρης-Καρδίτσα 69-61: Νίκη θρίλερ με ανατροπή και σούπερ Τολιόπουλο!

Εurokinissi

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα από την Καρδίτσα, έχανε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά με τρομερή ανατροπή και ηγέτη τον Τολιόπουλο, όπως και με την Τουρκ Τέλεκομ, πήρε τη νίκη με 69-61 και έκανε το 3Χ3

Ο Άρης συνάντησε ισχυρή αντίσταση από την Καρδίτσα, που ίσως να μην την περίμενε σ’ αυτό τον βαθμό, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει μια δύσκολη και αγχωτική νίκη με 69-61, χάρη στην ηγετική εμφάνιση του Τολιόπουλου, όπως και στο παιχνίδι με την Τουρκ Τέλεκομ, την άμυνα στην τρίτη περίοδο και την συμπαράσταση από τις εξέδρες.

H Καρδίτσα προηγήθηκε με διαφορά δέκα πόντων στο ημίχρονο (29-39), αλλά της κόστισαν οι απουσίες στην περιφέρεια και στο τέλος έκανε πολλά λάθη υπό την ασφυκτική πίεση και την άμυνα-τανάλια των παικτών του Καστρίτη.

Ο Άρης βρήκε ρυθμό και πηγαίνοντας πόντο πόντο μέχρι τέλους κατάφερε να μπει μπροστά και να κρατηθεί εκεί για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 22 (4), Καρ 5 (1), Κατσίβελης, Ντε Σόουζα 2, Μποχωρίδης 5 (1), Χάρελ 11 (1), Μπάνκστον, Γκάλινατ 14 (1).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6, ΜακΚάλουμ 8 (1), Μπιουκάναν 8, Κλάσεν 11 (2), Σμιθ 18, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10 (1), Καμπερίδης.