Ζαλγκίρις- Βαλένθια 72-87: «Υγιεινός περίπατος στο Κάουνας για τις «νυχτερίδες»

Η Βαλένθια πέρασε επιβλητικά από το Κάουνας επικρατώντας της Ζάλγκιρις με 87-72 για την 5η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Ισπανοί ήταν κυρίαρχοι καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στην διοργάνωση.

Η Βαλένθια έκανε «πάρτι» με την Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς οι Ισπανοί ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη (87-72).

Τέταρτη νίκη για την ομάδα του Μουμπρού σε πέντε παιχνίδια στην EuroLeague. Οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 3-2.

Στην επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης η Ζάλγκιρις υποδέχεται την Βιλερμπάν (2/11, 20:00), ενώ η Βαλένθια την Άλμπα Βερολίνου(2/11, 21:30).

Το παιχνίδι

Απόλυτα κυριαρχη η Βαλένθια στο πρώτο μέρος, εκτόξευσε την διαφορά από νωρίς, χωρίς να επιτρέψει στη Ζαλγκίρις να μπει στο ματς. Οι Ισπανοί είχαν τις λύσεις τόσο μέσα, όσο και έξω από την ρακέτα. Την ώρα  οι Λιθουανοί ήταν εκνευριστικά  άστοχοι και εκτός ρυθμού.

Το εντυπωσιακό buzzer-beater του Στέφαν Γιόβιτς έστειλε το προβάδισμα της ομάδας του Μουμπρού στο +22 στην ανάπαυλα (30-52). Κυρίαρχος  στο πρώτο μέρος ο Σενεγαλέζος σέντερ Τουρέ  με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Κρις Τζόουνς να συνδέεται με το καλάθι και να σκοράρει 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 18 συνολικά όντας και ο πρώτος σκόρερ του ματς.

Η Ζαλγκίρις βελτίωσε σε ένα βαθμό το πρόβλημα της επιθετικής της λειτουργίας στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να μειώσει την διαφορά.

Η Βαλένθια είχε τις απαιτούμενες λύσεις για να διατηρήσει το προβάδισμά της κοντά στις παρυφές των είκοσι πόντων και στο τρίτο δεκάλεπτο (53-72). Το μομέντουμ δεν έφυγε στιγμή από την πλευρά των Ισπανών, οι οποίοι δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους Λιθουανούς να αμφισβητήσουν το προβάδισμά τους.

Με το παιχνίδι να τελειώνει με νίκη 87-72 υπέρ των Ισπανών, οι οποίοι ανέβηκαν ταυτοχρονα στο 4-1.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοκ, Πάντερ, Τσελίκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 30-52, 53-72, 72-87