ΠΑΟΚ- Ολυμπιακός 63-77: «Άλωσε» το Παλατάκι με «τριπλό» Φαλ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 77-63 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα στην Basket League. Κορυφαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μουστάφα Φαλ, ο οποίος πέτυχε τριπλ νταμπλ με 10 πόντους 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 77-63 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Basket League. Στα αξιοσημείωτα το «ιστορικό» τριπλ νταμπλ του Μουσταφά Φαλ, αλλά και το ντεμπούτο του 17χρονου Ροζακέα.

Το ματς ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες και αυτό είναι ενδεικτικό και από το σκορ του πρώτου πενταλέπτου, το οποίο ήταν μόλις 8-5 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το μόνο άξιο αναφοράς στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν ο τραυματισμός του βασικού σέντερ του «δικεφάλου του Βορρά» του Αμερικανού Μακνίς, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς. Ο ΠΑΟΚ έκανε την μια κακή επιλογή μετά την άλλη και προσπαθούσε κυρίως να ακουμπήσει την μπάλα στον Μαργαρίτη στο low post προκειμένου αυτός να ποστάρει τον Πίτερς.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε επίσης άσχημα το ματς έχοντας στο ξεκίνημα του παιχνιδιού σε κακή μέρα τον Τόμας Γουόκαπ. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με βραχεία κεφαλή και σκορ 17-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του κυρίως στην άμυνα και έτσι βρήκε σκορ σε ανοιχτό γήπεδο με μπροστάρη τον αρχηγό του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο έδωσε λύσεις στη θέση 4, πετυχαίνοντας 7 πόντους, ενώ παράλληλα μοίρασε δυο ασίστ και μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Το ημίχρονο έκλεισε στο « Παλατάκι» με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 37-28, σε ένα ματς αρκετά κλειστό, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός.

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με κύριους εκφραστές τους Μουστάφα Φαλ, που με το μέγεθός του επισκίαζε τα πάντα (είχε και 7 ασίστ) στις δυο ρακέτες και Ίγκνας Μπραζντέικις που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με την φανέλα του Ολυμπιακού έκλεισαν την περίοδο στο +12 και το 53-41.

Στο 4ο και καταληκτικό δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός καθάρισε το ματς καταφέρνοντας παράλληλα να ξεκουράσει τον Τόμας Γουόκαπ σε ολόκληρο το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και με τον Φαλ να «δεσπόζει», κάνοντας τριπλ νταμπλ με 10 πόντους 11 (!) ασίστ και 10 ριμπάουντ νίκησε τελικά με 77-63.

Ντεμπούτο πραγματοποίησε ο γεννημένος το 2006 γκαρντ του Ολυμπιακού Αναστάσιος Ροζακέας και αυτό ήταν κάτι όμορφο και όχι τόσο συνηθισμένο, το να ντεμπουτάρει ένα παιδί 17 ετών σε αυτό το επίπεδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς, Χάρισον 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φρίντρικσον 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπελιάουσκας 20 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Γκίλμορ 5 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσιακμάς 3 (1), Σχίζας 5, Τσαϊρέλης 2, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2, Φαλ 10 (4/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπραζντέικις 14 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1/6 σουτ), Ροζακέας, Πάπας, Παπανικολάου 17 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης