Παναθηναϊκός- Απόλλων Πάτρας 112-60: Τρίποντο «πάρτι» και ισοπέδωση στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με άνεση του Απόλλωνα Πάτρας με 112-60, στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ και εξακολουθεί να φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League.

Με κορυφαίο τον Δημήτρη Μωραΐτη που είχε 16 πόντους ,5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός νίκησε σαν σε προπόνηση τον Απόλλωνα Πάτρας με 112-60 στο άδειο λόγω τιμωρίας Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Παρασκευής, όπου θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου στη Mercedes Benz Arena.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ξεκίνησε το παιχνίδι δυνατά και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τον Τζέριαν Γκραντ και τον Μπαλτσερόφσκι, που συνέχισαν να είναι θετικοί από τη Βαρκελώνη, έφτασε να προηγείται με 18-5 στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού.

Ο Απόλλωνας από την άλλη έδειξε να δυσκολεύεται αρκετά απέναντι σε έναν πιο πλήρη αντίπαλο με μεγαλύτερο βάθος και στην άμυνα και στην επίθεση. Η ομάδα της Πάτρας αγωνιζόταν χωρίς το βασικό του πλέι-μέικερ τον Τι- Τζέι Σταρκς.

Οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 33-12 ανεβάζοντας με το καλημέρα τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα για τον Απόλλωνα Πάτρας.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε το «τριφύλλι» και στην δεύτερη περίοδο ανοίγοντας και το ροτέισον φέρνοντας στο παρκέ παίκτες χωρίς μεγάλο χρόνο συμμετοχής, όπως ο Δημήτρης Μωραΐτης, αλλά και ο Κώστας Αντεντοκούμπο, οι οποίοι ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με το απίστευτο 62-27 με 10 εύστοχα τρίποντα και αρκετά μεγάλα ποσοστά πίσω από τα 6.75.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με τους «πράσινους» να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι, συνεχίζοντας να «φορτώνουν» το καλάθι των «ασπρόμαυρων» της Πάτρας, κυρίως πίσω από την γραμμή των τριών πόντων με μπροστάρηδες τους Χουάντσο και Γκριγκόνις. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 89-42.

Η τελευταία και καταληκτική περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τους 100 πόντους επτά λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού και κυρίως να προσπαθεί να δώσει ρυθμό στον πιο κλασικό του σουτέρ, τον Κάιλ Γκάι, ο οποίος ήταν άποντος μέχρι εκείνο το σημείο.

Έτσι το παιχνίδι έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να νικά με 112-60, καταφέρνοντας παράλληλα να ξεκουράσει σε ολόκληρο το παιχνίδι τον Ματίας Λεσόρ και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με την Άλμπα την Παρασκευή (11/11) για το πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague στην Γερμανία.