Κινγκς - Μπλέιζερς 121-118: Στο πάγκο ο Βεζένκοφ στη νίκη των Σακραμέντο στην παράταση

Ο Σάσα Βεζένκοβ παρακολούθησε από τον πάγκο, με απόφαση του coach, την νίκη-θρίλερ που πήρε η ομάδα του στην παράταση επί των Μπλέιζερ (121-118).

Δύσκολα τα πράγματα για τον Σάσα Βεζένκοβ στο NBA. Ο Βούλγαρος φόργουορντ παρακολούθησε από τον πάγκο, με επιλογή του coach, τη νίκη των Σακραμέντο, οι οποίοι ήταν χωρίς Ντι’Αρον Φοξ, εναντίον των Μπλέιζερς στην παράταση (121-118).

Ο Μάικ Μπράουν αποφάσισε να αλλάξει το ροτέισόν του στον 7o αγώνα της σεζόν, με τον – σπεσιαλίστα της άμυνας – Κέσλερ Έντουαρντς να παίρνει την θέση του Βεζένκοβ  και τον Άλεξ Λεν την θέση του Τζαβέιλ ΜακΓκί. Και οι δυο τους έκαναν πολύ καλή εμφάνιση με τον μεν Έντουαρντς να βγάζει μεγάλες άμυνες και να παίρνει μάλιστα και το τελευταίο αμυντικό ριμπάουντ του ματς μετά το άστοχο τρίποντο του Τζέραμι Γκραντ – τον δε Λεν να έχει 10 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις ήταν  ο πρωταγωνιστής της χθεσινής βραδιάς με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ έδειξε τον δρόμο της νίκης, με τον Μαλίκ Μονκ να προσθέτει 23 πόντους (4/16 σουτ) και 10 ασίστ και να βάζει τις βολές που έστειλαν το ματς στην παράταση όπως και τις καθοριστικές βολές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο τέλος του αγώνα.

Για τους Μπλέιζερς, ο Γκραντ είχε 38 πόντους (και δύο άστοχα σουτ στο φινάλε) και οι ΝτιΆντρε Έιτον και Σάντον Σαρπ από 18 πόντους.

Στο 3-4 πλέον το ρεκόρ των Κινγκς (2-1 εντός έδρας, 1-3 εκτός έδρας), στο 4-4 των Μπλέιζερς (1-2 εντός έδρας, 2-3 εκτός έδρας), που προς το παρόν είναι πιο μαχητικοί από αυτό που περιμέναμε.