Ολυμπιακός - Μπασκόνια 74-75: Η... κατάρα του τελευταίου σουτ!

«Χαρακίρι» Ολυμπιακού στο ΣΕΦ! Πάλι στη ρωσική… ρουλέτα και από σουτ στα 7” δέκατα οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν οδυνηρή ήττα σε ένα ματς που κρίθηκε ξανά στις λεπτομέρειες, πέφτοντας στο 3-4 στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός έχασε με 75-74 από την Μπασκόνια στο ΣΕΦ και πλέον έχει αρνητικό πρόσημο στο ρεκόρ του καθώς έπεσε στο 3-4. Οι Βάσκοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μονέκε και τον Χάουαρντ, ενώ από τους «ερυθρόλευκους ξεχώρισαν οι Κάνααν και Πίτερς.

O Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι κάπως μουδιασμένα, όμως στη συνέχεια βρήκε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ενδεικτικό της νευρικότητας που υπήρχε ήταν πως το σκορ στο 4′ ήταν μόλις 5-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Εν συνεχεία oι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ από την περιφέρεια με τον αρχηγό τους Κώστα Παπανικολάου, αλλά και τον Άλεκ Πίτερς την ίδια ώρα που η Μπασκόνια ασφυκτιούσε από την άμυνα των Πειραιωτών.

Κάπως έτσι το αρχικό 5-2, μετατράπηκε σε 13-2 και το τηλεοπτικό τάιμ άουτ ήρθε ως «μάνα εξ ουρανού» για τον Ιβάνοβιτς και τους παίκτες του. Στη συνέχεια η Μπασκόνια βελτίωσε την εικόνα της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -6 και στο 26-20, με τον Τσίμα Μονέκε, να είναι ο game changer των Βάσκων, ερχόμενος από τον πάγκο.

Η εικόνα άλλαξε άρδην με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τη Μπασκόνια να παίρνει το προβάδισμα με 28-33, έχοντας επιμέρους σκορ 13-2 στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου.

Μάλιστα οι Βάσκοι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 15 πόντους 47-32 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έκλεισε με την Μπασκόνια να προηγείται με 35-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «σκυλομαχία» με τον Κάνααν να έχει 3/3 τρίποντα και τους Χάουαρντ και Μονέκε να ακολουθούν, από πλευράς Μπασκόνια. Όμως ο Ολυμπιακός και με την ορμή του κόσμου του έκλεισε τη διαφορά στους 10, 61-51 στο 5′.

Τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο -7 και σκορ 60-67, με τον Αΐζάια  Κάνααν να είναι ο πιο κομβικός παίκτης του Ολυμπιακού στην επίθεση με 21 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο και καταληκτικό δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός παρέσυρε την Μπασκόνια σαν ορμητικό ποτάμι στο ξεκίνημά του και γύρισε στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στον έναν πόντο 66-67 στο 32′, όντας εκπληκτικός στην άμυνα.

Εν τέλει οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά στο 37′ με τρίποντο του Άλεκ Πίτερς που έγραψε το 72-71 και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης κλήθηκε να νικήσει το ματς για τον Ολυμπιακό από την γραμμή των βολών 10.6 πριν από το τέλος του ματς, βάζοντας και τις δυο, γράφοντας το 74-73.

Όμως ο Μίλερ Μακιντάιρ ευστόχησε σε σουτ δυο πόντων 0.7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και έδωσε το ματς στην Μπασκόνια με 75-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 3 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Κάναν 23 (4/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 11 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Ραϊέστε 2, Τσιόζα 5 (1), Σεντεκέρσκις 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 10 (2/7 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4 (2/4 δίποντα), Κότσαρ 4, Κοστέλο 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μονέκε 20 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί ο Ολυμπιακός θα παίξει πρώτα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι (14/11 στις 21:05) και στη συνέχεια θα υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα (16/11 στις 21:15), ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα (15/11 στις 21:30) και στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βιλερμπάν (17/11 στις 21:00).