Ολυμπιακός - Προμηθέας 92-75: Το «κομπιούτερ» Γουόκαπ επέστρεψε και εκτέλεσε τους Πατρινούς

Με εξαιρετικό Γουόκαπ που εκτελούσε ακατάπαυστα και τον Φαλ να κάνει πάρτι κάτω από τη ρακέτα, ο Ολυμπιακός πήρε άνετη νίκη επί του Προμηθέα με 92-75.

Με τους Γουόκαπ και Φαλ να κάνουν πάρτι στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός πήρε άνετη νίκη με 92-75 επί του Προμηθέα και επέστρεψε στις νίκες, πριν τη διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Το «κομπιούτερ» των ερυθρόλευκων ήταν σχεδόν αλάνθαστο με 4/5 τρίποντα και 4/4 δίποντα (20 π.) και έδειξε να αφήνει πίσω του την περίοδο ντεφορμαρίσματος, κάνοντας παράλληλα ρεκόρ καριέρας στη Basket League.

Πολύ καλός και ο Φαλ, που τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πήρε χρόνο και εμπειρία ο Τανούλης, που συμπλήρωσε τον Γάλλο σέντερ, ελλείψει Μιλουτίνοφ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τον Φαλ σημείο αναφοράς στη ρακέτα να τελειώνει τις φάσεις και παράλληλα να κατεβάζει τα ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας όμως κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ εκμεταλλευόμενος τα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση των «ερυθρόλευκων». Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ, με τον Πανανικολάου να ανεβάζει την απόδοσή του, ενώ λυσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε και ο Τανούλης, που πέρασε στο ματς για να ξεκουράσει τον Φαλ και έκανε εξαιρετική δουλειά, με 4 πόντους και 2 ασίστ.

Ο Γουόκαπ με τον Γκος άρχισαν να παίρνουν μπρος και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 12 πόντους στο τέλος του πρώτου μέρους (51-39), σουτάροντας καλά από την περίμετρο.

Επέστρεψε για τα καλά ο Γουόκαπ

Στο δεύτερο μέρος ο Τόμας Γουόκαπ που είχε ήδη ξεκινήσει καλά, το πήρε πάνω του και ο Ολυμπιακός άνοιξε τη διαφορά, με τον Γουόκαπ στο τρίτο δεκάλεπτο να φτάνει τους 18 πόντους με 4/5 τρίποντα και 3/3 δίποντα με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Εξαιρετικός και ο Πίτερς που εκτελούσε πότε από τα 6.75 και πότε από κοντά, ενώ προσπάθειες πήρε και ο Μπραζντέικις που όμως ήταν άστοχος. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας στο +26, όμως κάποια λάθη, επέτρεψαν στον Προμηθέα και τον Κάουαν να την μειώσει στους 19 π. (76-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φαλ με το μέγεθος και τον όγκο του κατάφερε να βάλει στα καλάθια τους Πατρινούς. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει άνετη νίκη κόντρα στον Προμηθέα, που έκανε την πρώτη του ήττα.