Παναθηναϊκός- Ζαλγκίρις Κάουνας 73-71: Νίκη καρδιάς με ηγέτη Μήτογλου και καθοριστικό Σλούκα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ζαλγκίρις με 73-71 μετά από ματς-θρίλερ στο ΟΑΚΑ, με τους Μήτογλου και Σλούκα να υπογράφουν την πολύτιμη νίκη που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Παναθηναϊκός αν και δύσκολα επιβλήθηκε τελικά της Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-71, έχοντας ως πρωταγωνιστές και σε εξαιρετικό βράδυ τους Ντίνο Μήτογλου και Κώστα Σλούκα ανεβαίνοντας στο 4-4.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν σαν οι δύο ομάδες να μπήκαν να παίξουν χωρίς ζέσταμα. Εντελώς εκτός ρυθμού με το «ρόδι» να σπάει από τον Κίναν Έβανς της Ζάλγκιρις στο 3ο λεπτό του ματς.  Ο Παναθηναϊκός από την άλλη συνδέθηκε με το καλάθι 3.35 μετά το πρώτο τζάμπολ με τον Ντίνο Μήτογλου.

Ο Έλληνας φόργουορντ συνεχίζοντας τις πολύ καλές του εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα ήταν πρωταγωνιστής της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς είχε επτά πόντους και τρία ριμπάουντ. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους Λιθουανούς να είναι μπροστά με 15-13, σε ένα δεκάλεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν εκνευριστικά άστοχες και εντελώς εκτός ρυθμού.

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν άστοχες και με τους «πράσινους», παραδόξως να είναι άστοχοι μέχρι και από την γραμμή των ελευθέρων βολών, έχοντας κάποια στιγμή 4/12. Το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ήταν 25-25.

Το ημίχρονο έκλεισε με την Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ 39-36, βρίσκοντας κάποια ανοιχτά σουτ από τα 6.75, δύο με τον Μήτρου Λονγκ και ένα με τον Ντίμσα, ανεβάζοντας έτσι λίγο  την δική της παραγωγικότητα. Ο Παναθηναϊκός  από την άλλη δεν είχε και πολλά πράγματα για να υπερηφανεύεται στο πρώτο ημίχρονο. Δεν κατάφερε να βρει ούτε ένα καλό διάστημα και έτσι θα έπρεπε να αισθάνεται και ανακουφισμένος με την διαφορά στο -3.

Στην τρίτη περίοδο, ξανά στο ίδιο έργο θεατές, με το «τριφύλλι» να βρίσκει ρυθμό για 2-3 λεπτά και αυτό κυρίως χάρη στους Μήτογλου και Λεσόρ, με την ομάδα του Μακσβίντις όμως να συνεχίζει να βρίσκεται μπροστά με διαφορές από 2-4 πόντους. Όλα αυτά μέχρι το 28′.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με βραχεία κεφαλή διαφοράς ενός πόντου (53-52) με τον Τζέριαν Γκραντ να έρχεται από τον πάγκο, δίνοντας λύσεις τόσο στη δημιουργία, όσο και στην εκτέλεση, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα, πράγμα το οποίο γνωρίζει πολύ καλά.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Γκραντ συνέχισε να είναι αυτός που έκανε όλο το παιχνίδι της ομάδας του δημιουργικά, έχοντας το πιο καθαρό μυαλό και τις πιο καλές ιδέες από ολόκληρη την περιφερειακή γραμμή του Παναθηναϊκού. Οι Λιθουανοί από την άλλη βρήκαν αυτόν που τους έδωσε σταθερές λύσεις στην επίθεση και συνεχόμενους πόντους στο πρόσωπο του Ρόλαντ Σμιτς, ο οποίος σκόραρε εννέα πόντους στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Έτσι το παιχνίδι πήγε στον πόντο μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το παιχνίδι να μην ενδείκνυται για «καρδιοπαθείς». Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε τελικά της Ζαλγκίρις με 74-71 και 3/4 βολές του Κώστα Σλούκα στις δύο τελευταίες κατοχές και 2/2 του Μάριους Γκριγκόνις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Κολγένσιτς, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα), Λεσόρ 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 19 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 2

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ
(Μακσβίτις): Έβανς 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσους, Χέιζ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 15 (4/4 τρίποντα), Μπιρούτις 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ουλάνοβας 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)