Oλυμπιακός- Ερυθρός Αστέρας 88-83: Λαβωμένος είναι ακόμη πιο επικίνδυνος!

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα, απίστευτο πάθος, λυσσασμένη άμυνα και τρομερούς Φαλ και Πίτερς οι «ερυθρόλευκοι» του Μπαρτζώκα καθάρισαν τον Ερυθρό Αστέρα του Σφαιρόπουλου πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το σκορ στο καυτό ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός με κατάθεση ψυχής νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 88-83 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 9η αγωνιστική της Euroleague και ανέβασε το ρεκόρ του σε θετικό πρόσημο.

Απίθανο ματς από τους Μουστάφα Φαλ και Άλεκ Πίτερς που έκαναν τα πάντα σε επίθεση και άμυνα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» του κάπως μουδιασμένους στην επίθεση, όμως προϊόντος του χρόνου βρήκαν ρυθμό, όπως αρέσκονται μέσω της άμυνάς τους και πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο 4′ με 8-7 και με σουτ δύο πόντων του Άλεκ Πίτερς. Ο Ερυθρός Αστέρας στη συνέχεια με μπροστάρη το Νέντοβιτς, ο οποίος είχε 3/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά με 15-10 στο 7ο λεπτό, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ με καλή κυκλοφορία της μπάλας και βγάζοντας ελεύθερα σουτ τριών πόντων.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 23-20, το οποίο έγραψε με τιπ-ιν  ο Λούκα Μίτροβιτς νικώντας και το χρόνο, αλλά και τον Μουστάφα Φαλ στην εναέρια μονομαχία. Ισορροπημένο παιχνίδι με αρκετά υψηλό ρυθμό και παραγωγικότητα στο πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες.

Στο ίδιο μοτίβο και το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με την ομάδα του Βελιγραδίου να είναι εξαιρετικά εύστοχη από μακριά και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ένα του Ντος Σάντος και ένα του Τεόντοσιτς έγραψαν το 33-28, αναγκάζοντας το Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ μόλις στο 13′. Οι Σέρβοι μέχρι εκείνο το σημείο σούταραν με 58.3% από τα 6.75, με 7/12, κάτι που έκανε έξαλλο τον Έλληνα κόουτς.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια της δεύτερης περιόδου βρήκε στο πρόσωπο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη τον παράγοντα «Χ» στην επίθεσή του μειώνοντας από τους έξι πόντους στους δύο τη διαφορά (39-37) στο 17′. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή και σκορ 45-44, έχοντας κορυφαίους παίκτες του τον Μουστάφα Φαλ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ με 6/6 δίποντα, αλλά και τον Άλεκ Πίτερς να συμπληρώνει επίσης 12 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκινώντας από την άμυνά του ανέβασε τη διαφορά στο +6 και στο 50-44 στο 3ο λεπτό της 3ης περιόδου, προσπαθώντας να ελέγξει τον φρενήρη ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου και να πάει σε περισσότερο σετ παιχνίδι. Στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και στην επίθεσή του και ξέφυγε με τρίποντο του Κάνααν με οκτώ πόντους και 55-47.

Η περίοδος τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 64-53  και αφού προηγουμένως ο Κάνααν είχε ανεβάσει τη διαφορά στο διψήφιο νούμερο και το +11 με τρίποντο του  1.31, πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας μπροστάρηδες τους Πίτερς και Κάνααν στην επίθεση, αλλά και τον συγκλονιστικό για ένα ακόμα παιχνίδι Μουστάφα Φαλ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε τη διψήφια διαφορά που πήρε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο Ερυθρός κατάφερε να επιστρέψει σε μονοψήφιες διαφορές και στο -9 και το 72-63 στο 34′. Οι Πειραιώτες όμως πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 15 πόντους και σκορ 78-63 στο 35ο λεπτό του παιχνιδιού με τρίποντο του Άλεκ Πίτερς.

Οι Σέρβοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν με τρίποντο και φάουλ του Νέντοβιτς και με ένα σουτ του Ντος Σάντος κατέβασαν τη διαφορά στο -5 και το 80-75 στο 38′, κάνοντας ένα ακόμα παιχνίδι του Ολυμπιακού εντός έδρας «θρίλερ». Ο Ολυμπιακός κατάφερε όμως να επιβληθεί στο τέλος με 88-83 και ανέβηκε στο 5-4 στη Euroleague, ατενίζοντας φυσικά το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία, εν αναμονή και της επιστροφής των τραυματιών του που θα δώσουν και άλλη ώθηση στην ομάδα.