ΠΑΟΚ-Άρης 82-76: Αφεντικό της πόλης ο Δικέφαλος!

Μέσα σε μια απίστευτη ατμόσφαιρα στο «Παλατάκι» ο ΠΑΟΚ, επιβλήθηκε του συγκινητικού «συμπολίτη» Άρη με 82-76. Καταιγιστικός ο «δικέφαλος του Βορρά» στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα 20 πόντων και ουσιαστικά έκανε το ματς πολύ δύσκολο για τον Άρη.

O ΠΑΟΚ ήταν επιβλητικός στο πρώτο ημίχρονο και ξέφυγε με διαφορά ακόμα 20 πόντων. Επέστρεψε και ήταν συγκλονιστικός ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο, όμως έμεινε από ενέργεια και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη του επιστροφή, χάνοντας τελικά με 82-76 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Eκτός από το ματς ο Άρης έχασε και τον Σανόγκο στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τραυματισμό, χωρίς ωστόσο να γνωρίζει πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα που αποκόμισε ο Ιβοριανός σέντερ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας τον χαρακτήρα του «απόλυτου» ντέρμπι με τον  ΠΑΟΚ , όμως να είναι μπροστά στο σκορ στην πλειοψηφία των πρώτων τεσσάρων λεπτών του ματς. Οι «ασπρόμαυροι»  είχαν σε πολύ καλή μέρα στο ξεκίνημα τον Χάρισον, προηγήθηκε με 22-16 στο 8ο λεπτό του ματς με τρίποντο του Σμιθ, για το μεγαλύτερο προβάδισμα του «δικεφάλου του Βορρά» μέχρι εκείνο το σημείο.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 30-22 με πρωταγωνιστές τους Χάρισον και Τσαϊρέλη, που είχαν από 8 πόντους έκαστος, ενώ για τον Άρη «μπροστάρης» για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με έξι πόντους. Υψηλότατο σκορ για τους γηπεδούχους και αρκετά καλή συγκομιδή και για τον Άρη επιθετικά.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Άρης έσφιξε την άμυνά του και με ένα γρήγορο σερί 6-0, μείωσε τη διαφορά από τους 8 στους 2, αναγκάζοντας τον κόουτς Τακιανό να καλεί τάιμ-άουτ στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα και τους έξι πόντους του Άρη σε αυτό το σερί πέτυχε ο Ρομπέρτο Γκάλινατ.

Από εκεί και πέρα επήλθε ξανά κατηφόρα για τον «θεό του πολέμου», καθώς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε εκ νέου και αυτή τη φορά με +10 και σκορ 40-30, ακριβώς στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Τσαϊρέλη να συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από την πρώτη περίοδο φτάνοντας έτσι τους 12 πόντους. Η κατηφόρα συνεχίστηκε για τους «κίτρινους», καθώς ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 20 πόντους διαφορά 54-34, βρίσκοντας δαιμονιώδη ρυθμό στην επίθεση και καταφέρνοντας να περιορίσει τον Γκάλινατ, ξέφυγε.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά, ξεκινώντας από την άμυνά του και να τα καταφέρνει δύο φορές να μειώσει στους 10 πόντους, μια στο πρώτο τετράλεπτο της περιόδου και μια δυο λεπτά πριν το τέλος με τον Σανόγκο να δίνει λύσεις στους «κίτρινους».

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Άρη στο -9 (68-59) με τον Σανόγκο να πετυχαίνει 12 πόντους όλους στην τρίτη περίοδο και να δίνει πνοή στην ομάδα του, η οποία μπήκε στην τελεταία περίοδο κυνηγώντας μονοψήφια διαφορά, από εκεί που έχανε με 20 πόντους στο ημίχρονο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης παρότι έχασε τον καλύτερό του παίκτη στην πρώτη φάση της τελευταίας περιόδου κατάφερε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά στο -2 και στο 68-66, καταφέρνοντας παράλληλα να κρατήσει τον αντίπαλό του χωρίς πόντο για τέσσερα ολόκληρα λεπτά.

Τελικά ο Άρης δεν άντεξε με μικρό ροτέισον επτά μόλις παικτών και παρότι ήταν συγκινητικός και έφτασε μέχρι και στην ισοφάριση του σκορ, τελικώς ηττήθηκε στο Παλατάκι με 82-76, από τον ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Basket League στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.