Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 86-85: Killer... Ναν, τον πήρε από το χέρι και κράτησε το αήττητο

Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, προηγήθηκε με 81-85 ένα λεπτό πριν το φινάλε και ο Ναν με ένα τρίποντο και δυο βολές έδωσε τη νίκη στους «πράσινους», οι οποίοι τα… χρειάστηκαν αλλά διατήρησαν το αήττητο στο πρωτάθλημα.

Με πρωταγωνιστή τον Κέντρικ Ναν, που είχε 18 πόντους με 4/5 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 86-85 αν και βρέθηκε στο -4 ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με  4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 3 λάθη και προηγήθηκε με 11-10 έχοντας απέναντί του μόνο τον Τίλαμν. Η ΑΕΚ Betsson μετράει 5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Τίλμαν ήταν ο μοναδικός που είχε σκοράρει για την Ένωση, έχοντας ήδη 10 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 25 – 18. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό, με τον Γκριγκόνις να είναι στους 9 πόντους, τον Μπαλτσερόφσκι στους 6 και τον Ναν στους 4. Η ΑΕΚ προσπάθησε να πάει στη ρακέτα και πήρε 12 πόντους από τον Τίλμαν, ενώ άλλους 6 με 2/2 τρίποντα πρόσθεσε ο ΜακΛεμορ, με τους «πράσινους» να μην ξεφεύγουν αλλά και την ΑΕΚ να πλησιάζει μέχρι τους δυο (32-30) και τον Παναθηναϊκό να απαντά και ολοκληρώνει το ημίχρονο στο +11 (48-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό και άλλαξε τα δεδομένα. Με ένα επιμέρους 6-20  μέχρι το 27′ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 54-57 για να φτάσουμε στο 63-66 στο 30′, με την Ένωση για νέα έχει μπει για τα καλά στο ματς.

Το ματς έφτασε στην κόψη του ξυραφιού, με την ΑΕΚ να προηγείται με 81-85 ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ήταν η στιγμή που μίλησε ο Ναν ο οποίος με ένα τρίποντο και δυο βολές έκανε το 86-85. Στην τελευταία επίθεση ο Ραντλ αστόχησε σε τρίποντο για την ΑΕΚ.