Ρίγα-Ολυμπιακός 59-55: Το πάλεψαν μέχρι τέλους οι «ερυθρόλευκες»

Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός στην Ρίγα (59-55 για τις Λετονές) για την πέμπτη αγωνιστική του EuroCup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην πρωτεύουσα της Λετονίας και ηττήθηκε με 59-55 από την Ρίγα στο EuroCup γυναικών. Οι ερυθρόλευκες, με 2-3 σκορ πλέον, αναζητούν μόνο την νίκη την επόμενη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων με αντίπαλο την Ρουζόμπεροκ. Ταυτόχρονα η ομάδα από την Λετονία έκανε το 5-0 στον όμιλο.

Το παιχνίδι άναψε στο δεύτερο ημίχρονο με τις Πειραιώτισες να δείχνουν το καλό του πρόσωπο. Λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου απέκτησαν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (33-32) αλλά η γηπεδούχος ομάδα έδειξε την ποιότητα της και προσπέρασε με οχτώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού έφερε το παιχνίδι στην μηδενική διαφορά (53-53), τρία λεπτά πριν από την λήξη. Η Σάλμπερτ όμως μετατράπηκε σε δήμιος της ελληνικής ομάδας με τέσσερις πόντους στα τελευταία λεπτά και ΄χαρισε την νίκη στην ομάδα της.