Άρης – Ουλμ 88 -99: Το πάλεψαν οι «κίτρινοι» στο Αλεξάνδρειο, αλλά λύγισαν στο φινάλε

Τρομερό ντέρμπι μεταξύ Άρη και Ουλμ, 99-88 για τους Γερμανούς στην παράταση με τους κίτρινους να πέφτουν στο 3-5 και να παραμένουν στην 6η θέση του δεύτερου ομίλου στο Eurocup.

Ο Άρης υποδέχτηκε την γερμανική Ουλμ για την όγδοη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου στο Eurocup με σκοπό την επιστροφή στις νίκες και να «πιάσουν» την Λιετκαμπέλις στην πέμπτη θέση. Ο αγώνας ήταν, εξ αρχής, δύσκολος για τους Θεσσαλονικείς που λύγισαν στην παράταση (99-88) αλλά παραμένουν εντός προνομιούχου εξάδας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άρη να είναι παραγωγικός αλλά να στερείται καλής παρουσίας στον «αέρα» με μόλις 2 ριμπάουντ (όλα αμυντικά) να δίνει πολλές δεύτερες ευκαιρίες στην Ουλμ (10 ριμπάουντ τα 5 επιθετικά). Οι Γερμανοί δεν ήταν το ίδιο κυνικοί με τους κιτρινόμαυρους αλλά οι δεύτερες ευκαιρίες τους κράτησαν πολύ κοντά στον Άρη με το σκορ της πρώτης περιόδου να κλείνει στο 21-19.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Οι ομάδες μιμήθηκαν η μια την άλλη με τον Άρη να βελτιώνει το ποσοστό στα ριμπάουντ και του παίκτες της Ουλμ να βελτιώνουν τα ποσοστά τους στην επίθεση. Το ημίχρονο τελείωσε στο πολύ «κοντινό» 42-41 με τους Καρ 12 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), από πλευράς Άρη και Φιγκέιρα (10 πόντους) να είναι οι καλύτεροι του γηπέδου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου ανταγωνιστικό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η μεγαλύτερη, έως εκείνη την στιγμή, διαφορά ανήκει στο +6 του Άρη (47-41) με την Ουλμ να παραμένει συγκεντρωμένη και να μειώνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο 59-55.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια ορμή και στην τελευταία περίοδο ανατρέποντας την κατασταση πέντε λεπτά πριν από την λήξη (71-70). Η γερμανική υπεροχή συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αποφασισμένοι να πάρουν το «διπλό». Ο Τολιόπουλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα τρίποντο 6.29 δέκατα πριν από την λήξη έκανε το 81-81 και έστειλε το ματς στην παράταση.Οι Θεσσαλονικείς φωνάζουν για το ταιράστιο διαιτητικό λάθος λίγο πριν την λήξη με το σκορ στο 79-78, για την Ουλμ, όταν δεν δόθηκαν βήματα στον  Νούνιεθ, με τον Φιγκερόα να σκοράρει στην εξέλιξη της φάσης.

Η παράταση ξεκίνησε με έναν μονόλογο της Ουλμ (8-0 επιμέρους σκορ) που τους έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στα τελευταία δυο καθοριστικά λεπτά. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και σε αυτό το σημείο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με +11 και να κλειδώνουν την νίκη με το – να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Επόμενη ευρωπαϊκή υποχρέωση για τον Άρη στην Ιταλία με αντίπαλο την Τρέντο (8η θέση σκορ 3-5).