Παναθηναϊκός AKTOR-Βαλένθια 90-73: Τρίποντο ρεσιτάλ και ξέφρενο πάρτι στο ΟΑΚΑ!

Εurokinissi

Ο Παναθηναϊκός AKTOR σάρωσε την καλύτερη άμυνα της Euroleague, εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία από το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε μια διαφορά που του επέτρεψε να κάνει πάρτι στο ΟΑΚΑ με καλεσμένη τη Βαλένθια!

Πήραν φωτιά οι μηχανές! Η Βαλένθια ήρθε με την καλύτερη άμυνα της Euroleague (72 πόντους μέσο όρο) να παίξει μπροστά σε 15.000 θεατές και στο ημίχρονο είχε ήδη δεχτεί 49 πόντους από τον Παναθηναϊκό AKTOR, που διέλυσε όλα τα αμυντικά συστήματα για να πανηγυρίσει στο φινάλε με 90-73!

Παίζοντας για ένα ακόμα ματς χωρίς τους Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου, οι παίκτες του Αταμάν είχαν ήδη 8/11 τρίποντα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο κι αυτό ήταν το κλειδί που άνοιξε την ισπανική άμυνα. Η Βαλένθια επιχείρησε αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκε τα γρήγορα φάουλ των «πρασίνων» και κατέβασε τη διαφορά από τους 22 στους 9, αλλά ο Αταμάν βρήκε λύση στο βραχυκύκλωμα και το ματς τέλειωσε σε ρυθμούς πάρτι.

Πλέον ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε στο 6-4 στη βαθμολογία και ετοιμάζεται σε μια εβδομάδα να πάει στο Βελγράδι για να παίξει με την Παρτίζαν.

Ιδανική αρχή στο κατάμεστο ΟΑΚΑ

Μπροστά σε 15.000 φιλάθλους του, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ και με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε 9-4, ενώ στα πρώτα έξι λεπτά προηγήθηκε 21-10 με 4/4 τρίποντα και τον Σλούκα να μετράει 4 πόντους και 4 ασίστ. Οι Ισπανοί ανέκαμψαν, αλλά με τρίποντο του Μαντζούκα έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 27-18 και 6/9 τρίποντα.

Double score με βροχή τριπόντων

Η Βαλένθια συνέχισε να δίνει ελεύθερα τρίποντα στους «πράσινους» που δεν είπαν όχι και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά (33-18) με 8/11 τρίποντα και λίγο αργότερα με double score 36-18.

Με ένα σερί 9-0 οι φιλξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός αποκατέστησε την τάξη και κρατούσε σταθερά τη διαφορά κοντά στους 13 πόντους (ημίχρονο 49-35).

Ο Παναθηναϊκός AKTOR  είχε πάρει φωτιά στην επίθεση, συνέχισε να «τρέχει» τους Ισπανούς και να σκοράρει με άνεση και η διαφορά άγγιξε τους 22 πόντους (68-46).

Ισπανική αντεπίθεση

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση μπροστά στην απειλή του διασυρμού. Με άμυνα ζώνης μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό AKTOR και μάζεψε τη διαφορά με ένα γρήγορο 7-0. Αλλά ο Αταμάν βρήκε γρήγορα τη λύση και η διαφορά επέστρεψε σε ασφακλη απόσταση. Μάλιστα η διαφορά μπορεί να χρειαστεί στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 6 (1), Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 12, Γκραντ 13 (3), Ναν 5 (1), Λεσόρ 17, Γκριγκόνις 11 (3), Μήτογλου 14 (1), Μαντζούκας 9 (3).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1), Κλαβέρ, Πουέρτο 5 (1), Ρέουβερς 6, Πραντίγια 3, Λόπεθ – Αροστέγκι 8 (2), Τζόουνς 8, Ίνγκλις 2, Τουρέ 8, Ρόμπερτσον 3, Ντέιβις 5, Οτζελέγιε 16 (1).