Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 89-72: Τι... Κάναν πάλι τα παλικάρια του Μπαρτζώκα!

Ο Ολυμπιακός ήταν ορμητικός σαν χείμαρρος και παρέσυρε στο διάβα του την Ζαλγκίρις (89-72), με τον Κάναν να κάνει… όργια με ρεκόρ καριέρας και την άμυνα του Ολυμπιακού να διαλύει τους Λιθουανούς. Εξαιρετικοί Πίτερς (22π.) και Γουόκαπ.

O Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και ξέσπασε σαν μπουρίνι πάνω στη Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς επιβλήθηκε με 89-72 με διαστημικό Κάναν που είχε 25 πόντους σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ και έφτασε τις έξι νίκες σε δέκα παιχνίδια της Euroleague.

Το ματς ξεκίνησε με χαμηλή συγκομιδή πόντων και από τις δύο ομάδες, καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 8-7. Όμως το κάτι διαφορετικό και όμορφο ήταν πως στις εξέδρες του ΣΕΦ υπήρχε διχρωμία, καθώς εκτός από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού, το ταξίδι για τη χώρα μας έκαναν και αρκετοί Λιθουανοί, που ήταν και ιδιαίτερα εκδηλωτικοί. Αν μη τι άλλο πολύ ωραία εικόνα και όχι και τόσο συνηθισμένη.

Η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά με 14-10 στο 7′, έχοντας στο ξεκίνημα τους Μπουτκεβίτσιους με 5 πόντους και Χέιζ με 4 πόντους και πολύ καλή δουλειά πάνω στον «κροκόδειλο» του Ολυμπιακού Μουστάφα Φαλ. Ο Ολυμπιακός από την άλλη είχε σε ένα ακόμα ματς αρκετά καλό τον Άλεκ Πίτερς και τον Αιζάϊα Κάναν. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία και σκορ 19-19 ανάμεσα στους Πειραιώτες και τους Λιθουανούς.

Το παιχνίδι είχε το ίδιο τέμπο και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με λίγες κατοχές και επιθέσεις μισού γηπέδου, με την ομάδα του Κάουνας να κάνει σε όλους προφανές πως ήθελε να κρατήσει το ματς σε χαμηλό ρυθμό για να έχει τύχη, απέναντι στους «ερυθρόλευκους». Στο 15′ όμως ο Ολυμπιακός μολαταύτα ήταν μπροστά με 28-25, όντας και εκείνος σκληρός στην άμυνα και με παράγοντα «Χ» από τον πάγκο τον Ίγκνας Μπραζντέικις με αρκετά καλή παρουσία σε άμυνα και επίθεση.

Κι όμως εκεί που όλα έμοιαζαν κλειστά, ο Ολυμπιακός ξέσπασε σαν καταιγίδα και πατώντας το γκάζι εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα της Ζαλγκίρις, καθώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 43-31 έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ για μια ακόμα φορά τον Κάνααν που είχε 9 πόντους, αλλά και τον Τόμας Γουόκαπ που είχε 11 και ήταν εξαιρετικός από τα 6.75 μετρώντας 3/5 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, όμως το τρίτο φάουλ των Γουόκαπ και Παπανικολάου δημιούργησαν μια νέα συνθήκη στο ματς, την οποία ο Ολυμπιακός έπρεπε να διαχειριστεί. Και το κατάφερε άψογα με τον Κάνααν να πετάει «φωτιές» και να σηκώνει στο αέρα το ΣΕΦ, κάνοντας παράλληλα με τρίποντο το 57-42 για την ομάδα του στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Την ίδια ώρα οι Λιθουανοί έμεναν στο παιχνίδι με τον Κίναν Έβανς να προσπαθεί να κερδίσει τον Ολυμπιακό μόνος του μετρώντας 16 πόντους και 3/4 τρίποντα στην τρίτη περίοδο.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με +17 και 69-52  με τον Κάνααν να βρίσκει συμπαραστάτη στην, τον πρώην παίκτη της Ζαλγκίρις και νυν συμπαίκτη του τον Ίγκνας Μπραζντέικις, αλλά και τον «συνήθη ύποπτο» Άλεκ Πίτερς, απλοποιώντας αρκετά τα πράγματα ενόψει της συνέχειας και της υπόθεσης νίκης που είναι και το ζητούμενο.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει με τον ίδιο φρενήρη ρυθμό και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπου κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 20 πόντους (75-55). Η Ζαλγκίρις με ένα γρήγορο 5-0 μάζεψε το πράγμα και ανάγκασε το Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο για να τους τα «ψάλει» , καθώς το σκορ στο 35′ ήταν 77-64.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κλείδωσε το ματς και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, καθώς έφτασε να προηγείται και με +18 δύο λεπτά πριν από τη λήξη το παιχνιδιού. Εν τέλει επιβλήθηκε με 89-72 και έφτασε τις έξι νίκες στη Euroleague, γνωρίζοντας παράλληλα και την αποθέωση του κόσμου, ο οποίος γέμισε το στάδιο για την πολύ καλή εμφάνιση και τη νίκη. Ο Ολυμπιακός είχε για μια ακόμα φορά φέτος κορυφαίους τον Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους και το Κάνααν με 25.