Κολοσσός Ρόδου- Παναθηναϊκός 78-81: Ζορίστηκαν οι «πράσινοι» αλλά πέρασαν με Ναν και Βιλντόσα από τη Ρόδο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε αρκετά δύσκολα από τη Ρόδο, καθώς νίκησε με 81-78 και παρέμεινε πρώτος και καλύτερος στην βαθμολογία της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός παρόλο που περίμενε ένα πιο εύκολο απόγευμα, συνάντησε αντίσταση από τον Κολοσσό Ρόδου, όμως τελικά επιβλήθηκε με 81-78 και παρέμεινε μόνος πρώτος στην Basket League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι της Ρόδου και από πολύ νωρίς να παίρνει διψήφια διαφορά, καθώς μόλις στο 5′ ήταν μπροστά στο σκορ με 18-6 και τον Κώστα Μήτογλου να έχει 6 πόντους και τον Βιλντόζα 5. Από μεριάς Κολοσσού πολύ καλός στο ξεκίνημα ήταν ο Μπραϊκοβιτς με 8 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 27-20 σε ένα πολύ ωραίο επιθετικά παιχνίδι.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές με τον Παναθηναϊκό να μην ξεφεύγει με τεράστιες διαφορές, αλλά να κρατάει μια διαφορά της τάξεως των 8-10 πόντους. Στο 15′ το σκορ ήταν 31-22 υπέρ του «τριφυλλιού» με το μεγάλο κέρδος να είναι πως φορτώθηκε ο καλύτερος παίκτης του Κολοσσού, ο Μπραϊκοβιτς με 3ο φάουλ, αποδυναμώνοντας έτσι αρκετά τους Ροδίτες. Το ημίχρονο έκλεισε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 28-44 του Κολοσσού και καλύτερο παίκτη τους, τον Λούκα Βιλντόζα με 13 πόντους και 2 ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός ήταν καλύτερος από ότι στο πρώτο μέρος και μάζεψε το παιχνίδι, παίζοντας καλύτερη άμυνα μείωσε τη διαφορά από το -16, στο -10 (47-57) στο 27′ με πολύ καλό τον Κολοβέρο, ο οποίος είχε 10 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 61-51, αλλά το δεκάλεπτο να ανήκει στον Κολοσσό που το νίκησε με επιμέρους σκορ 23-17.

Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός προσπάθησε να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως Ναν και Σλούκας έβαλαν στοπ στην επιθυμία των Ροδιτών και έβαλαν ξανά τον Παναθηναϊκό σε διψήφιο προβάδισμα με 56-70 στο 24. Στο τέλος η ομάδα της Ρόδου ξανά έκλεισε τη διαφορά στους 7 και 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος μείωσε στους πέντε, έχοντας μάλιστα και την κατοχή της μπάλας, χωρίς να καταφέρει να δώσει περαιτέρω καρδιοχτύπι στο ματς. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν τελικά με 81-78 των Ροδιτών και συνέχισαν μόνοι πρώτοι στην Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος, Μαρινάκης, Δέλλας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Ουτόμι 9 (2/6 τρίποντα) , Μπραΐκοβιτς 22 (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Πόλι 2, Περάντες 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κολοβέρος 14 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πετρόπουλος 2, Μπιλλής 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Καμαριανός 2 , Γόντικας 4 (10 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 15 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Μπαλτσερόφσκι 11 (5 ριμπάουντ) , Ναν 15 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 λάθη), Σλούκας 8 (2) , Γκραντ , Αντετοκούνμπο 5 (4 ριμπάουντ), Λεσόρ 7 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γκριγκόνις 5 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μήτογλου 10 (4 ριμπάουντ) , Μαντζούκας , Καλαϊτζάκης 5 (1)