Μονακό-Ολυμπιακός 85-77: Εχασαν τα ριμπάουντ, έχασαν και το νικηφόρο σερί οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δεν βρήκε λύσεις απέναντι στον Μάικ Τζέιμς στις κρίσιμες στιγμές και η Μονακό σταμάτησε το σερί νικών με 85-77. Ο Κάναν κρατούσε όρθιο τον Ολυμπιακό, μέχρι να μπει στην εξίσωση ο Πίτερς – Μοιραίος ο Γουόκαπ.

Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες με Μακάμπι (εκτός) και Ερυθρό Αστέρα, Ζάλγκιρις, το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο Μόντε Κάρλο, καθώς η Μονακό επικράτησε στους αιθέρες, ανανέωσε πολλές επιθέσεις και με τον Μάικ Τζέιμς να εκτελεί στις κρίσιμες επιθέσεις έφτασε στη νίκη.

Οι Γάλλοι πήραν ρεβάνς για την ασφυξία στο Κάουνας στον περσινό ημιτελικό της EuroLeague, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού με τον Ντόντα Χολ στον Μιλουτίνοφ. Αντίθετα για τον Ολυμπιακό, ο Κάναν κράτησε στο σκοράρισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πριν προστεθούν στο σκοράρισμα ο Πίτερς με τον Γουόκαπ (που έχασε δύο καθοριστικές βολές και ένα εύκολο καλάθι).

Ο Ολυμπιακός, που έπεσε στο 6-5 περιμένει τους Πετρούσεφ, Μήτρου Λονγκ να μπουν στο πρόγραμμα και να ενισχύσουν το ρόστερ, αλλά και τον Γουίλιαμς-Γκος να επιστρέψει από τον τραυματισμό του.

Κακή αρχή για Πίτερς, Παπανικολάου

O Oλυμπιακός βγαίνει από τα αποδυτήρια στη σάλα του Gaston Medecin

Στο ξεκίνημα του αγώνα μόνο ο Κάναν με τον Φαλ ήταν συνεπείς επιθετικά και κράτησαν τον Ολυμπιακό, που έκανε αρκετά λάθη. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα προηγήθηκαν δύο φορές με 7-10 και 15-17, αλλά οι Γάλλοι με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς που έδινε τον τόνο, έκλεισαν την περίοδο με 22-17 με σερί 7-0, την ώρα που οι Παπανικολάου, Πίτερς παρέμεναν άποντοι.

Τον κράτησε όρθιο ο σούπερ Κάναν

Η Μονακό συνέχισε να σκοράρει και ανέβασε τη διαφορά στο +9 (27-19) με τον Μπλόσομγκέιμ να παίρνει τη σκυτάλη. Για τον Ολυμπιακό, μόνο ο Κάναν συνδεόταν με το καλάθι και τον κρατούσε κοντά στο σκορ. Οι Γάλλοι είχαν τρομερή αθλητικότητα, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό, από τον οποίο ο Κάναν έκανε τη διαφορά με τρομερή εμφάνιση και 17 πόντους σε 15 λεπτά! Μάλιστα ο Ολυμπιακός όχι μόνο έμεινε όρθιος, αλλά έκλεισε το ημίχρονο με έναν πόντο μπροστά, 38-39 από έμμεσο τρίποντο του ΜακΚίσικ.

Πήρε μπροστά ο Πίτερς

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με 8 μόλις πόντους από τους Πίτερς, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη και Γουόκαπ μαζί. Ωστόσο δίπλα στον Κάναν, ανέβασε την απόδοσή του ο Πίτερς κα με 4/4 τρίποντα, ήρθε να δώσει επιθετικές ανάσες, διατηρώντας και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ 58-59.

Η ώρα του Γουόκαπ και η αντίδραση του Τζέιμς

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για τη νίκη. Στην κρίσιμη στιγμή, στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Τόμας Γουόκαπ, που έφτασε τους 14 πόντους στα μέσα της περιόδου. Ωστόσο στο πιο καθοριστικό σημείο ο Μάικ Τζέιμς πήρε τη Μονακό στις πλάτες του.

Tα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11, Μπλόσομγκεϊμ 7, Μπράουν 7, Ντιαλό 5 (1), Κορνελί 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1), Μοτιεγιούνας 8 (1), Ουατάρα 8, Χολ 8, Τζέιμς 24 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16 (2), Κάναν 20 (5), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8, Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4, Πίτερς 15 (4), Μιλουτίνοφ 7, Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3