Μαρούσι-Αρης 84-89: Νίκη και επανεκκίνηση με θρίλερ!

Ο Αρης μπήκε αποφασισμένος στο Μαρούσι για τη νίκη από το πρώτο λεπτό, προηγήθηκε με 21 πόντους, αλλά στο τέλος το ματς έγινε θρίλερ για να πάρει τελικά τη νίκη και να βάλει τέλος στο σερί των έξι ηττών – Τραυματίστηκε στην πρώτη φάση ο Χάρελ, αλλά επέστρεψε, καθάρισε το ματς ο ψύχραιμος Κατσίβελης

Ο Αρης έβγαλε αντίδραση και χαρακτήρα παρά τα προβλήματα και πέρασε νικηφόρα από το Μαρούσι με 84-89, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος!

Ο φόβος των τραυματισμών επέστρεψε, καθώς τραυματίστηκε ο κορυφαίος του Τρέντο Ρον Χάρελ, στην πρώτη φάση του αγώνα, αλλά ο Αρης δεν έχασε την πίστη του και τον προσανατολισμό του. Ηταν σταθερά μπροστά στο σκορ χτίζοντας μια διαφορά πάντα σε διψήφιο αριθμό, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους, 51-72.

Ο Χάρελ επέστρεψε καθώς ο τραυματισμός δεν αποδείχτηκε σοβαρός, ο Γκάλινατ άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς, αλλά όταν βγήκαν από το παρκέ με φάουλ οι Γκάλινατ και Ντε Σόουζα, το Μαρούσι κατέβασε τη διαφορά μέχρι και στους τρεις πόντους, 78-81! Τα δύο τελευταία λεπτά θύμισαν θρίλερ αλλά ο ψύχραιμος στις βολές Κατσίβελης, έβαλε την υπογραφή του.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 34-44, 53-72, 84-89

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 9 (1), Τζούστον 20 (2), Μπρίσκο 17, Ραντούλιτσα 23, Νικολαΐδης 2, Πένο, Στασινός, Μπόγρης, Φιλιππάκος, Ιορδάνου 2, Γιαννόπουλος 10, Λούκοβιτς 1

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 12, Κατσίβελης 10, Ντε Σόουζα 10, Χάρελ 7 (1), Γκάλινατ 21 (3), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 10 (1), Μπλούμπεργκς 11 (1), Φίλλιος, Περσίδης, Μπάνκστον 6