Αναντολού Εφές-Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ 71-68: Έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε το «τριφύλλι»!

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ ενώ συνήλθε στο δεύτερο μέρος δεν τα κατάφερε, πέταξε τη μεγάλη ευκαιρία για διπλό και ηττήθηκε με 71-68 από την Εφές στο Σινάν Ερντέν στην επιστροφή του Αταμάν στην Τουρκία.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την «μισή» Εφές με 71-68 στην Τουρκία στην επιστροφή του προπονητή του σε γνώριμα λημέρια και έπεσε στο 6-6 στην Euroleague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν  δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 14-4 από την Εφές, με τον Τάιρικ Τζόουνς να μετρά τους 7 από τους 14 πόντους της ομάδας του στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού. H πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -8 (23-15) και την Έφες να έχει σε πολύ καλό βράδυ τουλάχιστον στο ξεκίνημα τους Σέιν Λάρκιν και Τάιρικ Τζόουνς, που είχαν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Μια από τα ίδια και χειρότερα το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με το σκορ να φτάνει μέχρι και το +13 με το πρώτο τρίποντο σε ολόκληρη τη διοργάνωση του Οσμάνι (30-17) στο 15′. Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει ρυθμό και ο Αταμάν ξέθαψε από τη ναφθαλίνη τον Κάιλ Γκάι, περιμένοντας να τον βοηθήσει λειτουργώντας σαν ηλεκτροσόκ για την ομάδα. Το ημίχρονο τελείωσε με την Εφές να προηγείται με 37-31 και τους «πράσινους» να ψάχνονται σε αρκετά επίπεδα του παιχνιδιού τους.

Το «τριφύλλι» εμφανίστηκε πολύ διαφορετικό στην τρίτη περίοδο, βρίσκοντας ρυθμό μέσα από την άμυνά του και έδειξε άμεσα πως θα έχουμε εντελώς διαφορετικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ρίχνοντας τη διαφορά στους δύο (42-40) στο 25′ με μπροστάρη της αντεπίθεσης τον Κέντρικ Ναν. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟΡ να είναι μπροστά με 52-50, με τον Ναν να έχει 10 πόντους ενώ 11 είχε ο Ματίας Λεσόρ.

Στην τελευταία περίοδο και οι δυο ομάδες ήταν πολύ νευρικές όμως οι «πράσινοι» κρατούσαν ισχνά προβαδίσματα της τάξεως των δύο πόντων, με τον Γκραντ να είναι πολύ κομβικός σε άμυνα και επίθεση, έχοντας 12 πόντους τους έξι από αυτούς στην τελευταία περίοδο, με δύο τρίποντα. Η Εφές τελικά τα κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας με 71-68 και ρίχνοντας τον Παναθηναϊκό στο 6-6 στην κατάταξη της Euroleague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Περούγκα – Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.