Ολυμπιακός - Ρεάλ Μαδρίτης 71-77: Το πάλεψε όμως τα έχασε και... χάθηκε

Ο Ολυμπιακός πάλεψε απέναντι στο θηρίο, όμως η Ρεάλ του Τσους Ματέο έβγαζε συνεχώς νέους πρωταγωνιστές και με τους Χεζόνια και Μούσα σε εξαιρετικό βράδυ πήρε το ματς (71-77).

Ο Ολυμπιακός κόντραρε στα ίσια για 40 λεπτά την Ρεάλ Μαδρίτης, όμως στα τελευταία λεπτά ξέμεινε από λύσεις και με τους Χεζόνια και Μούσα να κάνουν απίθανα πράγματα η «βασίλισσα» πήρε τη νίκη με 71-77.

Πολύ καλό ματς από τους Γουόκαπ (17) και Φαλ (100, βοήθησε ο Λαρεντζάκης στο πρώτο μέρος. Στον αντίποδα, για την Ρεάλ ξεχώρισαν και έκαναν τη διαφορά, ο Μούσα (23π) και Χεζόνια (18).

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, με τις άμυνες να κυριαρχούν στο ΣΕΦ και τον Κάναν να αποσύρεται νωρίς με δύο προσωπικά φάουλ. Η Ρεάλ χτυπούσε κοντά στο καλάθι με τον Ταβάρες αλλά και με κοψίματα στη ρακέτα, ενώ αντίστοιχα ο Ολυμπιακός που κυκλοφορούσε την μπάλα έβρισκε σκορ από το δίποντο, μέχρι το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ (10-12).

Οι συνεργασίες των Καμπάτσο και Ταβάρες, ανέβασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (12-19), όμως ο Λαρεντζάκης που ήρθε από τον πάγκο, έδωσε πνοή στην επιθετική λειτουργία, πετυχαίνοντας το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στην επόμενη φάση πήρε το επιθετικό φάουλ του Χεζόνια και στην επίθεση, πήρε βολές, μειώνοντας τη διαφορά.

Μάλιστα, μαζί με τον Μιλουτίνοφ διαμόρφωσαν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, με ωραία ασίστ και κάρφωμα του Σέρβου ψηλού (19-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ πήρε και πάλι μια μικρή διαφορά, με τον Μάριο Χεζόνια να σκοράρει πότε από το τρίποντο και πότε κοντά στο καλάθι, με τον Ολυμπιακό να απαντά με τα τρίποντα του Τόμας Γουόκαπ και του Σακίλ ΜακΚίσικ.

Τα λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στη «βασίλισσα» να ξεφύγει και πάλι 2:22 πριν το τέλος του ημιχρόνου με 8 πόντους (29-37), όμως και πάλι ο Λαρεντζάκης χτύπησε με σουτ από την περιφέρεια για το 34-37.

Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, μπήκε στα ριμπάουντ και μείωσε εκ νέου με κάρφωμα του Φαλ (36-37), ενώ θα μπορούσε να πάρει και προβάδισμα στο τέλος, όμως το σουτ του ΜακΚίσικ βρήκε σίδερο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο, με τις δύο ομάδες συγκεντρωμένες στην άμυνα, κάτι που κράτησε χαμηλά το σκορ. Ο Μούσα με δύο μακρινά σουτ έδωσε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων, όμως με τον Φαλ να νικά τον Ταβάρες και τον Κάναν να κερδίζει βολές οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 6:02 της τρίτης περιόδου (47-45).

Οι παίκτες του Τσους Ματέο όμως δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα με συνεχόμενα τρίποντα του Μούσα που έγινε παράγοντας του αγώνα με 15 πόντους.

Ο Κάναν απάντησε με δικό του τρίποντο για να ρίξει τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να κρατήσει κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό (57-61).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο από Παπανικολάου και Γουόκαπ και έκλεισε την ψαλίδα, όμως από την άλλη μεριά, το σύνολο του Τσους Ματέο είχε τα δικά του όπλα από την περιφέρεια.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο physical στα επόμενα λεπτά με τους ΜακΚίσικ και Χεζόνια να έχουν αρκετές μονομαχίες.

Ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο ματς, (66-67), όμως έχασε πολλές ευκαιρίες, με συνεχείς επιθέσεις που δεν της έκανε σκορ, με την Ρεάλ να βρίσκει πόντους και να ξεφεύγει στο δίλεπτο με 7 πόντους (68-75).

Το χαμηλό ποσοστό από το τρίποντο με 9/30 τον πλήγωσε, με τον Γουόκαπ να σκοράρει στο τέλος και πάλι με σουτ τριών πόντων μειώνοντας τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός έκανε προσπάθεια στο τέλος, όμως τα σουτ δεν μπήκαν και πάλι και έτσι ηττήθηκε με 71-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 17-14, 21-24, 14-16