Παναθηναϊκός Aktor-Ρεάλ Μαδρίτης 78-90: Με έ-Ναν δεν κερδίζεις την πρωτοπόρο!

Ο Παναθηναϊκός Aktor πάλεψε όσο ο Ναν έκανε πάρτι στο αντίπαλο καλάθι, αλλά με έναν-δυο παίκτες δεν γινόταν να κερδίσει την πρωτοπόρο της Euroleague Ρεάλ Μαδρίτης, που με επιθετική πολυφωνία και τρομερά ποσοστά κυριάρχησε απόλυτα και καθάρισε το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο.

Σε ένα γεμάτο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός Αktor πάλεψε για ένα ημίχρονο τη Ρεάλ Μαδρίτης όσο είχε κέφια ο Κέντρικ Ναν που είχε 20 πόντους πριν το εικοσάλεπτο, αλλά τελικά λύγισε, έχασε καθαρά 78-90 από τη σαφώς ανώτερη πρωτοπόρο της Euroleague και έπεσε στις 6-7 νίκες, με τρεις σερί ήττες.

Η Ρεάλ με τρομερά ποσοστά  για εκτός έδρας ματς (13/26 τρίποντα) και πολυφωνία στο σκοράρισμα, κλείδωσε τη νίκη από την τρίτη περίοδο όταν προηγήθηκε με 17 πόντους και έφτασε στην έκτη νίκη στο ΟΑΚΑ στα επτά τελευταία ματς, κάνοντας το 12-1 στη βαθμολογία.

Ισορροπημένο ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ισορροπώντας την κατάσταση, μετά από μια μικρή διαφορά που πήρε η Ρεάλ. Ο Ναν με δύο τρίποντα κράτησε τον Παναθηναϊκό στο σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κέντρικ Ναν απογειώθηκε. Οι ισπανοί προηγήθηκαν με διαφορά εννιά πόντων, 26-35, αλλά ακολούθησε ένα τρομερό σερί 14-0 και ο Παναθηναϊκός με τον αμερικανό να μην έχει αντίπαλο, προηγήθηκε 40-35 και 45-39. Ωστόσο στο τέλος δεν ήταν συγκεντρωμένος και η Ρεάλ πήρε πάλι προβάδισμα 45-46, με ηγέτη τον Χεζόνια.

Ωστόσο όταν σταμάτησε η επαφή του ναν με το καλάθι, η Ρεάλ έδειξε γιατί είναι πρώτη στη βαθμολογία και πήγε τη διαφορά στους εννιά πόντους (51-60).  Σλούκας, Γκριγκόνις και Βιλντόσα είχαν μαζί δύο πόντους με 1/14 σουτ, ενώ οι Ισπανοί άρχισαν να παίρνουν πόντους από τον πάγκο τους για να προηγηθούν με 18 πόντους (52-70).

Ο Παναθηναϊκός έκανε προσπάθεια να επιστρέψει, αλλά η Ρεάλ σκόραρε με συνέπεια και με όλους τους πιθανούς τρόπους, επικρατώντας απόλυτα στο παρκέ.