ΑΕΚ-Μαρούσι 91-89: Ζορισμένη «Βασίλισσα» πήρε το ματς με buzzer beater του Κουζμίσνκας!

Το Μαρούσι ήταν συγκινητικό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως δεν τα κατάφερε να ολοκληρώσει το θρίαμβο και ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 91-89 με buzzer beater του Κουζμίνσκας στο μηδέν. Κορυφαίος του παιχνιδιού ο Χιλ που πέτυχε 40 πόντους.

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε τελικά του συγκλονιστικού Αμαρουσίου στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων  με 91-89 καταφέρνοντας τελικά να νικήσει μια ομάδα που πάλεψε σαν λιοντάρι, όμως δεν κατάφερε στο τέλος να κάνει μια πραγματικά τεράστια έκπληξη. Ο Χιλ του Αμαρουσίου πέτυχε 40 ολόκληρους πόντους και πήγε να νικήσει μόνος του τους «κιτρινόμαυρους».

Το Μαρούσι ξεκίνησε όντας πολύ ανταγωνιστικό το παιχνίδι και με άξονα το έξυπνο επιθετικό του παιχνίδι έφτασε να προηγείται με 14-12 στο 5′, έχοντας σε καλή μέρα στο ξεκίνημα τον Χιλ. Από την άλλη εκείνος που ξεχώρισε στο πρώτο κομμάτι του ματς για την ΑΕΚ ήταν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας. H πρώτη περίοδος τελείωσε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 24-22. Το ημίχρονο τελείωσε με την «Ένωση» μπροστά στο σκορ με 49-45, έχοντας απέναντί της όμως ένα εξαιρετικό Μαρούσι που είχε ως καλύτερο παίκτη τον Χιλ που σημείωσε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν σταμάτησε εκεί όμως, στην τρίτη περίοδο κυριάρχησε της ανώτερης ποιοτικά και με μεγαλύτερο βάθος ΑΕΚ και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 67-65, παίρνοντας πολλά από όλους τους παίκτες του διαθέσιμου ρόστερ. Προϊόντος και του χρόνου στην τέταρτη περίοδο το Μαρούσι έβρισκε και ψυχολογία και έπαιζε πιο ελεύθερα και έφτασε να προηγείται με 75-70 στο 33′ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αλέξανδρου Νικολαΐδη. Το ματς πήγε μέχρι το τέλος με τον Χιλ να κάνει αδιανόητα πράγματα σημειώνοντας 40 πόντους και κάποια σουτ εκτός λογικής και αν δεν ήταν ο Κουζμίνσκας να σπρώξει την μπάλα στο καλάθι του Αμαρουσίου στο μηδέν, το ματς θα είχε οδηγηθεί στην παράταση. Η ΑΕΚ επιβλήθηκε στο τέλος με 91-89 σε ένα «τρελό» παιχνίδι, το οποίο χάρηκε στο έπακρο όποιος το παρακολούθησε.