Άρης-Λιετκαμπέλις 69-60 : Πήρε το «θρίλερ» και έμεινε ζωντανός στο κόλπο της πρόκρισης

Ο Άρης κατάφερε να επιβληθεί με 69-60 της Λιετκαμπέλις στο Nick Gallis Hall για την 11η στροφή του Eurocup και έμεινε ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση. Κορυφαίος της ομάδας του Καστρίτη ο Χάρελ με 15 πόντους.

Ο Άρης κατάφερε τελικά να επιβληθεί της Λιετκαμπέλις με 69-60 για την 11η αγωνιστική του Eurocup, μένοντας ζωντανός στο κόλπο της πρόκρισης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να υπερκεράσει τη διαφορά των 10 πόντων με τους οποίους είχε χάσει στη Λιθουανία.

Το ματς ήταν πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν χέρι-χέρι στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Τόσο η Λιετκαμπέλις όσο και ο Άρης σούταραν καλά πίσω από τα 6.75, με τους κιτρινόμαυρους να βγάζουν ψυχή στην άμυνα νικώντας την πρώτη περίοδο με 18-16. O Άρης ανέβασε την απόδοσή του στη 2η περίοδο και πήρε και διαφορά, κρατώντας ταυτόχρονα σε χαμηλή επιθετική παραγωγικότητα τους Λιθουανούς. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 34-23 υπέρ του «θεού του πολέμου».

H εικόνα άλλαξε άρδην στην 3η περίοδο με τους Λιθουανούς να μειώνουν στο -3 (47-44), την ώρα που ο Άρης έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο ρίχνοντας και κατά πολύ τα ποσοστά του έξω από τα 6.75. Στην 4η περίοδο ο Άρης κατάφερε να πάρει μια νίκη «θρίλερ» με 69-60 και να μείνει ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση, χωρίς ωστόσο να πάρει και τη διαφορά από τη Λιετκαμπέλις, που τον είχε νικήσει με 10 πόντους στη Λιθουανία. Κορυφαίος για την ομάδα του Καστρίτη ήταν ο Χάρελ με 15 πόντους.