Χάποελ Ιερουαλήμ - ΠΑΟΚ 71-61: Ένα δεκάλεπτο δεν έφτανε...

Ο ΠΑΟΚ κατέστρεψε ότι έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, έκανε την αντεπίθεση στο τέλος όμως δεν ήταν αρκετό και ηττήθηκε με 71-61.

Ο ΠΑΟΚ αν κατάφερε στο πρώτο μέρος να κρατηθεί κοντά στο σκορ κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ τελικά δεν τα κατάφερε αφού προδόθηκε από την κακή τρίτη περίοδο και ηττήθηκε με 71-61, χάνοντας την απευθείας πρόκριση στου ς «16» του BCL.

Στο ξεκίνημα η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκανε καλή δουλειά στην άμυνα και δεν επέτρεψε στους Ισραηλινούς να βρουν ρυθμό και να ανοίξουν το ρυθμό του αγώνα.

Τα ποσοστά του «δικεφάλου» δεν ήταν καλά, όμως παρόλα αυτά, έβρισκε σκορ από κοντά και έμενε στο παιχνίδι 33-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Χάποελ έτρεξε ένα σερί και πήρε διαφορά 14 πόντων, κάτι που έκανε πιο δύσκολο το έργο. Ο ΠΑΟΚ έκανε τη δική του αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στους 5 πόντους, όμως δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ο Χάρισον με 12, όπως και ο Γκίλμορ, ενώ από πλευράς Χάποελ υπήρχε πλουραλισμός με τον Τζόνσον να πετυχαίνει 16 π. και τους Χόκινς και Ράντολφ από 13π.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61.