Γιάννης Αντετοκούνμπο: Κορυφαίος ριμπάουντερ στην ιστορία των Μπακς - Τέταρτη σερί νίκη τα «ελάφια»

Τα ρεκόρ είναι για να σπάνε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το γνωρίζει αυτό καλύτερα από κάθε άλλον. Ο Greek Freak ξεπέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ και στην κατηγορία του κορυφαίου ριμπάουντερ στην ιστορία των Μπακς! Τέταρτη σερί νίκη για τα «ελάφια», 128-119 τους Ρόκετς.

Μπορεί ο τίτλος του MVP του αγώνα να κατέληξε στα χέρια του Ντέιμιαν Λίλαρντ, ωστόσο κι αυτή η βραδιά δεν πέρασε στο… ντούκου για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak μάζεψε 17 ριμπάουντ στη νίκη των Μπακς επί των Ρόκετς (128-119) και με το 14ο από αυτά έγραψε το όνομά του πάνω από του μεγάλου Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ, σε ακόμη μία κατηγορία.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι πλέον ο κορυφαίος ριμπάουντερ στην ιστορία των Μπακς, ξεπερνώντας σε ακόμη μία κατηγορία τον τεράστιο Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ. Πλέον ο Γιάννης είναι πρώτος σε συμμετοχές, σε λεπτά συμμετοχής, σε πόντους, σε συνολικά ριμπάουντ, σε αμυντικά ριμπάουντ, σε ασίστ, σε μπλοκ, σε εκτελεσμένες βολές, σε εύστοχες βολές, σε triple-doubles, σε εύστοχα σουτ, ενώ είναι δεύτερος σε εύστοχα δίποντα, τρίτος σε επιθετικά ριμπάουντ, τέταρτος σε κλεψίματα και έβδομος σε εύστοχα τρίποντα!

Σε ένα ματς που κυριολεκτικά… μάτωσε (έκοψε το χέρι του στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να γεμίσει το παρκέ αίματα), ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 26 πόντους, 9/19 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/11 βολές, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 3 φάουλ, +11 στο +/- σε 39:10 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς πανηγύρισαν την τέταρτη σερί νίκη τους κόντρα στους Ρόκετς, ανέβηκαν στο 19-7 (14-2 εντός και 5-5 εκτός έδρας), ενώ οι Ρόκετς έπεσαν στο 13-9 (11-1 εντός και 2-9 εκτός έδρας).