Βίρτους Μπολόνια - Ολυμπιακός 69-67: Το... Θρίλερ το υπέγραψε ο Χάκετ!

Ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα λάθος στο δεύτερο ημίχρονο στη Μπολόνια, ο Χάκετ έβαλε το κρίσιμο σουτ, οι ερυθρόλευκοι δεν έβγαλαν τον τελευταίο αιφνιδιασμό και η Βίρτους πήρε σπουδαία νίκη με 69-67.

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στη Βίρτους, απώλεσε διαφορά 13 πόντων και ηττήθηκε στη Μπολόνια με 69-67.

Εξαιρετικοί οι Μιλουτίνοφ και Φαλ, πολλές βοήθειες από τον Λαρεντζάκη που πάλευε σε όλο το ματς (13π), όμως τα λάθη κόστισαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα που πέφτει στο 7-8.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, που μπορεί να μην έβρισκε σκορ από την περίμετρο στο πρώτο πεντάλεπτο (0/4), όμως χτυπούσε συνεχώς κοντά στο καλάθι, πότε με τον Πίτερς και πότε με τον Φαλ για το 4-12.

Παράλληλα η άμυνά του τσάκιζε κόκκαλα μέχρι το 6ό λεπτό, όταν οι Ιταλοί βρήκαν ένα τρελό τρίποντο με τον Κορντινιέ και έριξαν τη διαφορά στο καλάθι.

Ο Φαλ συνέχισε να κάνει πάρτι, όμως ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια, ενώ μία κακή αντιμετώπιση στην τελευταία φάση της πρώτης περιόδου, έδωσε την ευκαιρία στη Βίρτους με καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ να μειώσει σε 17-19.

Παράγοντας ο Λαρεντζάκης – Σκορ ο Πετρούσεφ

Oι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν με ακόμη μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λαρεντζάκη να μπαίνει δυναμικά στο ματς και να βρίσκει το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού, ενώ αμέσως μετά ήταν η σειρά του Μπραζντέικις να εκτελέσει από τα 6.75 για να στείλει τη διαφορά στους 10 πόντους 17-27.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το ροτέισον της ομάδας του, πέρασε στο ματς τον ΜακΚίσικ με τον πετρούσεφ, με τον 23χρονο Σέρβο μάλιστα να πετυχαίνει και τους πρώτους του πόντους με τους ερυθρόλευκους και με 4 δικούς του να εκτοξεύει τη διαφορά στο +13 (22-35).

Η Βίρτους έβρισκε σποραδικά σκορ, με την ερυθρόλευκη άμυνα να λειτουργεί στην εντέλεια, o Πίτερς μπήκε ξανά στην εξίσωση και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων (28-40).

Η Βίρτους το έκανε… πολεμικό – Κράτησαν τον Ολυμπιακό ο Κάναν και «Μίλου»

H Bίρτους μπήκε με σκοπό να πιέσει τον Ολυμπιακό, βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ, με την ομάδα του Μπάνκι να μειώνει τη διαφορά, με τους Σενγκέλια και Μπελινέλι που έφτασε τους 12 πόντους να πιάνουν δουλειά.

Ο Φαλ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, με τη Μπολόνια να βρίσκει σκορ, πότε από τη ρακέτα και πότε από το τρίποντο, με τον Κάναν με δύο σουτ από την περιφέρεια να κρατά τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ (44-51).

Ο Μιλουτίνοφ έπαιζε εξαιρετικές άμυνες και έδινε βοήθειες στο μαρκάρισμα του Σενγκέλια, κατέβαζε τα ριμπάουντ ολοκληρώνοντας το double-double από την τρίτη περίοδο και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8 (47-55).

Η Βίρτους ξεκίνησε και πάλι δυναμικά την τέταρτη περίοδο, έτρεξε το γήπεδο και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να μειώσει εκ νέου τη διαφορά στους 4 πόντους.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και στη συνέχεια ένα κάρφωμα του Φαλ από δημιουργία του Πετρούσεφ έστειλαν ξανά τη διαφορά στους 7 (55-62), όμως ένα σερί των Ιταλών και τα λάθη των ερυθρόλευκων έφεραν το ματς στο καλάθι (60-62).

Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι σκορ με βολές του Λαρεντζάκη, όμως η Βίρτους χτύπησε ξανά, ο Χάκετ έβαλε το σουτ του ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός δεν εκδήλωσε σωστά τον αιφνιδιασμό και ηττήθηκε.