Mονακό-Παναθηναϊκός Aktor 90-91: Ο Γκριγκόνις «ξέρανε» με buzzer beater τη Μονακό!

Απίστευτη νίκη του Παναθηναϊκού στη Γαλλία, σε ένα τρομερό ματς, με τον Γκριγκόνις να εκτελεί τη Μονακό σε νεκρό χρόνο και να χαρίζει το σπουδαίο αποτέλεσμα στην ομάδα του Αταμάν με 91-90!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -15 και με τρομερά ψυχικά αποθέματα πήρε μια επική νίκη στη Γαλλία κόντρα στη Μονακό με 90-91, με χτύπημα στην εκπνοή του αγώνα από εκπληκτικό play και τρίποντο του Γκρεγκόνις, που ερχόταν από τραυματισμό!

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 8-7 μετά από 15 αγωνιστικές και η Μονακό έπεσε στο 8-7 μετά το πρώτο ματς για την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague. Οι παίκτες του Αταμάν ήθελαν δεύτερη σερί νίκη μετά την επικράτηση στη Λιόν κόντρα στη Βιλερμπάν και πλέον θα πάνε ψωυχολογικά ανεβασμένοι στο ματς στο Μιλάνο με την Αρμάνι.

Οταν ο Κέντρικ Ναν μπήκε στο παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός ψαλίδισε μια διαφορά 17 πόντων και πάλεψε λυσσασμένα ισοφαρίζοντας σε 84-84, αλλά ένα φάουλ πάνω στον Τζέιμς, που οι διαιτητές έδωσαν τρεις βολές προκαλώντας την έκρηξη των παικτών του Παναθηναϊκού έγειρε την πλάστιγγα.

Αρχικά ο Σλούκας και μετά ο Λεσόρ στα 20 δευτερόλεπτα ισοφάρισαν σε 88-88 και μετέτρεψαν το ματς σε μάχη μιας επίθεσης! Εκεί όμως ο Οκόμπο πέτυχε καλάθι, πήρε και φάουλ από τον Βιλντόσα αλλά από μία ανοησία (πέταξε σκόπιμα τη μπάλα για να στοχήσει) και έδωσε δύο δευτερόλεπτα στον Παναθηναϊκό. Ακολούθησε η τρομερή επίθεση και το τελειωτικό χτύπημα

Ισορροπημένο ξεκίνημα με Γκριγκόνις

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ορεξάτος το παιχνίδι, συγκεντρωμένος και προηγήθηκε 10-18 εκμεταλλευόμενος τον «καυτό» Μάριους Γκριγκόνις που πριν το τζάμπολ τέθηκε κανονικά στην διάθεση του Αταμάν.

Ασφαιρος ο Ναν

Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με 19-22 μπροστά και 19-26 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά η βγαλμένη από το ΝΒΑ κόντρα του Κέντρικ Ναν με τον Κέμπα Γουόκερ, ευνόησε τη Μονακό, που βρήκε ρυθμό, προηγήθηκε με 31-28 και σιγά σιγά άρχισε να χτίζει μια διαφορά, που έφτασε στη μέγιστη τιμή της όταν οι Γάλλοι προηγήθηκαν 47-39 στο ημίχρονο.

Σταθερά πίσω στο σκορ

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τους Βιλντόζα και Μήτογλου να δίνουν επιθετικές ανάσες, αλλά η Μονακό διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα από 10 μέχρι και 15 πόντους, δημιουργώντας μια αίσθηση ασφαλείας.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Αταμάν έχτισαν ένα σερί μείωσαν στο 61-56 με τον Μήτογλου, αλλά οι Γάλλοι έκλεισαν με 67-56 την περίοδο.

Εμφανίστηκε ο «σούπερ» Ναν στην 4η περίοδο!

Στην τετάρτη περίοδο ο Κέντρικ Ναν βγήκε μπροστά και απάντησε στην «απουσία» του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ συνέβαλε και ο Λεσόρ για να μειώσουν σε 80-77, πετυχαίνοντας τους 18 από τους 21 πόντους των «πράσινων», τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τρίποντο του Σλούκα σε 84-84, 2:08” πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15 (1), Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 5, Ντιάλο 17 (3), Κορνελί 2, Γουόκερ 13 (2), Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά 3 (1), Χολ 11 , Τζέιμς 16 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 11 (3), Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 17, Γκραντ 2, Ναν 14 (1), Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15 (3), Ερνανγκόμεθ 2, Μήτογλου 12.