NBA: Δυο ταπεινά τριάρια για τον Βεζένκοφ

Οι Κινγκς δεν έπαιξαν καλά απέναντι στους Σέλτικς και η μπάλα παρέσυρε και τον Σάσα, που έβαλε ένα καλάθι στα 13 λεπτά συμμετοχής του στην ήττα 144-119.

Ευκαιρία για μεγάλη νίκη επί των Σέλτικς είχαν οι Κινγκς, δεδομένου ότι έμεινε εκτός αγώνα λίγο πριν το τζάμπολ ο Τζέισον Τέιτουμ. Παρά την απουσία του ηγέτη της Βοστώνης λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο, η ομάδα του Τζο Ματσούλα πέρασε με το επιβλητικό 144-119 από την Καλιφόρνια.

Ο Σάσα Βεζένκοφ; Λίγα πράγματα, όπως και η παρέα του. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ίδρωσε για 13 λεπτά και σε αυτά πρόλαβε να σημειώσει τρεις πόντους με 1/3 τρίποντα και 0/1 δίποντα, κατεβάζοντας και τρία ριμπάουντ. Δεν είχε κάποια άλλη στατιστική συνεισφορά, με τη διαφορά άλλωστε να έχει ξεφύγει πάνω από τους 20 πόντους από την τρίτη περίοδο.

Hταν η έκτη συναπτή μονοψήφια -στο σκοράρισμα- εμφάνιση του διεθνούς με τη Βουλγαρία φόργουορντ. Φυσικά την τελευταία φορά που είχε μείνει στο παρκέ για περισσότερα από 20 λεπτά, στις 8 Δεκεμβρίου, είχε… ανταποδώσει 14 πόντους και το Σακραμέντο είχε περάσει νικηφόρα από το Φοίνιξ με 114-106.