Βιλερμπάν - Ολυμπιακός 73-85: Ο Κάναν επέβαλλε το νόμο του και «άλωσε» τη Λυών

Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικά ποσοστά και… καυτό Κάναν (19π.) άλωσε τη Λυών και πήρε πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν με 85-73. Μεγάλο ματς από τους Πίτερς και Φαλ (7 μπλοκ), επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο ΜακΚίσικ με 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Κάναν (19π.) που πυροβολούσε όλο το βράδυ στη Λυών και οι ερυθρόλευκοι πήραν σημαντική νίκη κόντρα στη Βιλερμπάν με 85-73.

Εξαιρετικός ο Αμερικανός που ξεκολλούσε την ομάδα του στην επίθεση όποτε χρειαζόταν, βρήκε άξιους συμπαραστάτες στους ΜακΚίσικ (13 π.), Πίτερς (17 π.) και Μουστάφα Φαλ που έκανε τεράστιο ματς με 7 μπλοκ!

Χτύπησε με Πίτερς – Συνέχισε ο Κάναν

O Oλυμπιακός ξεκίνησε άσχημα από την περιφέρεια με συνεχόμενα άστοχα τρίποντα, όμως βρήκε τον τρόπο να χτυπήσει την άμυνα της Βιλερμπάν, με τον Πίτερς να σκοράρει 8 πόντους από τους δέκα των ερυθρόλευκων στο πρώτο πεντάλεπτο.

Ο Γουόκαπ μετά το 6ό λεπτό βρήκε το πρώτο σουτ από την περιφέρεια και διεύρυνε το σερί του Ολυμπιακού (7-13), με τον Καμπαρό να μειώνει και τον Κάναν με δύο συνεχόμενα τρίποντα άνοιξε ξανά τη διαφορά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (16-22).

Ο Λι με δύο βολές μείωσε και έφτασε τους 7 πόντους, όμως στην τελευταία επίθεση, οι ερυθρόλευκοι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα και ο Παπανικολάου με buzzer-beater έστειλε τον Ολυμπιακό στο +7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-25).

Όργια ΜακΚίσικ και στους 50 πόντους ο Ολυμπιακός

Ο ΜακΚίσικ πέρασε στο παιχνίδι και ξεκίνησε ζεστός με 2/2 τρίποντα όμως η Βιλερμπάν έβρισκε τον τρόπο και κρατούσε σε χαμηλά επίπεδα τη διαφορά. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έσφιξαν την άμυνά τους και πήραν διαφορά 10 πόντων, μετά από τεχνική ποινή του Ποτσέκο και δύο βολές του Πετρούσεφ.

Ο ΜακΚίσικ έκανε όργια και με γκολ φάουλ κράτησε διψήφιο το προβάδισμα του Ολυμπιακού, με τον 32χρονο να φτάνει σε έξι μόλις λεπτά τους 9 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις και σκορ στην επίθεση, με πλουραλισμό και το σχήμα με Γουίλιαμς-Γκος να λειτουργεί. Τα σουτ πλέον έμπαιναν, ενώ η μαχητικότητα του Λαρεντζάκη έδινε νέα στοιχεία στο παιχνίδι των Πειραιωτών.

Οι αλλήλοκαλύψεις δούλευαν, οι βολές (9/9) και τα σουτ από την περιφέρεια έμπαιναν και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο φτάνοντας κοντά στους 50 πόντους (37-49), με τον ΜακΚίσικ σημείο αναφοράς με 13 πόντους.

Ξέφυγε, η Βιλερμπάν επέστρεψε, Φαλ και Κάναν επέβαλλαν το νόμο τους

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, πετυχαίνοντας 10 πόντους σε μόλις 2.5 λεπτά, με τον Πίτερς αλλά και τον Γουόκαπ να σκοράρουν και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +18 και το (41-59).

Όμως στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κόλλησαν στην επίθεση, έκαναν διαδοχικά λάθη, με την Βιλερμπάν να τρέχει ένα σερί 11-0, μειώνοντας στους 7 τη διαφορά (52-59).

Ο Κάναν όμως κάπου εκεί πήρε το όπλο του και με 9 συνεχόμενους πόντους (2 τρίποντα, ένα γκολ-φάουλ) έστειλε τη διαφορά και πάλι στο +16 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Φαλ που έφτασε τα 6 μπλοκ, ήταν το σκιάχτρο στη ρακέτα των ερυθρόλευκων.

Στην τελευταία επίθεση ο Πάρις Λι έβαλε ένα τρελό σουτ από το σπίτι του, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 57-71.

H Bιλερμπάν έκανε ξανά προσπάθεια για να μπει στο ματς και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά με γκολ φάουλ του Λι στο τρίποντο, με τη διαφορά να πέφτει στους 10 πόντους (67-77).

Ο Κάναν όμως ήταν ξανά εκεί για να βρει τη λύση για την ομάδα του Μπαρτζώκα, με τον Ολυμπιακό να κρατά σταθερά το διψήφιο προβάδισμα.

Η Βιλερμπάν το πάλεψε, όμως το νερό είχε ήδη μπει στο αυλάκι για τους ερυθρόλευκους που πήραν τη νίκη και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.