Αρμάνι-Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ 68-76: Ναν λαμπρός τον οδηγεί και 2/2 στην διαβολοβδομάδα!

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ πέρασε και απο το Μιλάνο με 76-68, κάνοντας το 2/2 στην τελευταία διαβολοβδομάδα του 2023. Κορυφαίοι οι Ναν (17π.) και Λεσόρ (16π.), ο οποίος όμως αποχώρησε στο 37′ τραυματίας και είχε εικόνα που δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντική.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ δίπλωσε τις εκτός έδρας επικρατήσεις, αφού πέρασε και απο το Μιλάνο επικρατώντας της Αρμάνι με 76-68 και έφτασε το ρεκόρ του στο 9-7, χάνοντας όμως με τραυματισμό τον Ματίας Λεσόρ. Κορυφαίος ο Ναν με 17 πόντους βάζοντας μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, καθώς το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού ήταν στο 9-9 για την Αρμάνι Μιλάνο και τον Παναθηναϊκό. Στην συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου η Αρμάνι βρήκε ρυθμό στην επίθεση και όντας αρκετά εύστοχη από τα 6.75 έφτασε να προηγείται και με έξι με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 24-22 υπέρ των Ιταλών.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» με ένα επιμέρους 8-0 προηγήθηκαν με 29-24 στο Mediolanum Forum με τον Ερνανγκόμεθ να έρχεται από τον πάγκο και να δηλώνει παρόν με 5 γρήγορους πόντους και κάποιες εξαιρετικές άμυνες. Το ημίχρονο έληξε στην απόλυτη ισορροπία με 41-41 και τον Παναθηναϊκό να έχει κορυφαίο παίκτη το Ματίας Λεσόρ με 12 πόντους και τρία ριμπάουντ, ενώ από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Γιοχάνες Βόιτμαν επίσης με 12.

Στην τρίτη περίοδο με τον Ναν να παίρνει την μπαγκέτα του δημιουργού αλλά και του εκτελεστή έχοντας 10 πόντους και 5 ασίστ, έφτασε να προηγείται με 7 και σκορ 55-48 στο 27′, παίζοντας παράλληλα και τρομερή άμυνα στην τρίτη περίοδο χαλώντας τον ρυθμό της Αρμάνι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-59 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά είτε στο καλάθι, είτε στον πόντο ιδιαίτερα στο ξεκίνημά της, με τον πρώτο λόγο στις «σκληρές» άμυνες των «μονομάχων». Στο 35′ το σκορ ήταν στο 65-65 με την τελική ευθεία του παιχνιδιού να μοιάζει ακατάλληλη για καρδιακούς. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός καθάρισε το παιχνίδι με τον Κέντρικ Ναν να έχει 17 πόντους. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 76-68 της Αρμάνι και έφτασαν στο 9-7 στη Euroleague.