ΠΑΟΚ-Καρδίτσα 72-69 : Ρεβεγιόν με άγχος, νίκη με την ψυχή στο στόμα!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμη και με 21 πόντους διαφορά, αλλά έπαθε μπλακ άουτ για 8,5 λεπτά και έδωσε τη δυνατότητα στην Καρδίτσα να επιστρέψει στο παιχνίδι, για να πάρει τελικά τη νίκη στο τέλος 72-69 στην κόψη του ξυραφιού με μπόλικο άγχος

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο γήπεδο του με 21 πόντους της Καρδίτσας (49-28) κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι από το πουθενά και η ομάδα της Θεσσαλονίκη ίδρωσε, αλλά τελικά νίκησε με 72-69.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έπαθαν μπλακ άουτ, έμειναν χωρίς σκορ για 8,5 λεπτά και η Καρδίτσα μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας από 59-40 σε 59-54!

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, η Καρδίτσα συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και μείωσε σε 68-64 χάνοντας τρεις ευκαιρίες να μειώσει στους δύο πόντους. Ο Γιάνκοβιτς έκανε το 70-67 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει κακές επιθέσεις και ο Γιάνκοβιτς μείωσε στον πόντο 70-69.

Στα 14.5 δεύτερα όμως ο Σμιθ ευστόχησε σε 1/2 βολές, ο Μαργαρίτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χάρισον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 72-69.

Ο Σάιμπερτ πήρε το τελευταίο σουτ, αστόχησε και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε με νίκη το παιχνίδι, που του δίνει θετικό πρόσημο (6-5 νίκες) στο φινάλε του πρώτου γύρου της Stoiximan Basket League, κάτω όμως από την περσινή επίδοση με 7-4, ενώ η Καρδίτσα παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 3 (1), Χάρισον 20 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σχίζας 7 (2), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Aλστον 12 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1), Τσιακμάς 4, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 2.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 10 (12 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 3, Κλάσεν 8 (2/6 τρίποντα, 4 λάθη), Καμπερίδης 3 (1), Μακ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Δίπλαρος 8 (1), Χρηστίδης 1, Αβδάλας, Σάιμπερτ 2 (0/4 τρίποντα), ΜακΚάλουμ 18 (1), Γιάνκοβιτς 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).