Λαύριο-Αρης 91-86 (76-76 παρ.): Kέρδισε το θρίλερ στην παράταση! Γκάφα Αρη με Σταρκ

Το Λαύριο κέρδισε το Χριστουγεννιάτικο θρίλερ με τον Αρη στην παράταση σε ένα συγκλονιστικό ματς! Από το +17 το Λαύριο βρέθηκε στο -3, αλλά έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί πήρε στο νήμα τη νίκη! Γκάφα του Αρη, δεν δήλωσε τον Σταρκ.

To θρίλερ των Χριστουγέννων έβγαλε νικητή το Λαύριο στο τρομερό παιχνίδι με τον Αρη με 91-86 στην παράταση! Σε ένα εκπληκτικό ματς, που η νίκη άλλαξε πολλές φορές χέρια, οι γηπεδούχοι με τους τρομερούς Ντε Τζούλιους, Μουρ και Καστανέδα πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη και πήραν βαθιά ανάσα.

Ο Αρης βρέθηκε να κυνηγάει σε όλο το ματς το Λαύριο εξαιτίας της καταστροφικής δεύτερης περιόδου, στην οποία ηττήθηκε με 24-9. Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά εύκολο σκορ με τον Ντε Τζούλιους και τον Καστανέδα, την ώρα που ο Αρης είχε απελπιστικά νούμερα από το τρίποντο 2/17, ενώ έδειχνε να μην έχει φρεσκάδα χωρίς να μπορεί να χρησιμοποιήσει τον Σταρκ.

Στο ημίχρονο ο Καστρίτης έβαλε τις φωνές και ο Αρης άρχισε την αντεπίθεση στην  τρίτη και στην τελευταία περίοδο από το -17. Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος σκόρερ του Αρη που τον κρατούσε σε επαφή με το Λαύριο αλλά οι Θεσσαλονικείς κατέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους 68-64, λίγο αργότερα στους τρεις 70-67 και ισοφάρισαν 70-70, μόνο με πόντους του Χάρελ!

Ο αμερικανός έβαλε τον Αρη μπροστά στο σκορ με 71-72 σοκάροντας το Λαύριο, ο Γκάλινατς έκανε το 71-74 στα 30 δευτερόλεπτα και ο Αρης έγινε φαβορί! Ωστόσο το Λαύριο ισοφάρισε με τρίποντο σε 76-76 και ο Χάρελ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Στην παράταση το αύριο έχτισε διαφορά επτά πόντων, αλλά λίγο έλειψε να τη χάσει, στο τέλος όμως πανηγύρισε τη νίκη.

Λάθος με Σταρκ, δε δηλώθηκε ο Αμερικανός!

Ο Τζόναθαν Σταρκ που ήταν από τους πρωταγωνιστές στη νίκη επί της Τουρκ Τέλεκομ στην Αγκυρα, δεν αγωνίστηκε εξαιτίας λάθους, καθώς δεν δηλώθηκε.

Οπωγς ενημέρωσε η ΚΑΕ Αρης λίγο πριν το τζάμπολ: «Ο Τζόναθαν Σταρκ έμεινε εκτός του σημερινού αγώνα λόγω ενός εκ παραδρομής γραφειοκρατικού λάθους στην εξάδα των ξένων παικτών, ενώ έχει και ένα χτύπημα στο γόνατο απο τον αγώνα με την Τουρκ Τέλεκομ

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76, 91-86 παρ.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 4 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μουρ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 25 (7/14 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Θόρντον 11 (1/4 τρίποντα), Γόντικας 5, Τσάμης, Καστανέδα 15 (3/10 τρίποντα), Ζάρας 1, Χόρχλερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Μέξας): Τολιόπουλος 6 (0/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλούμπεργκς 12 (3/7 τρίποντα), Χάρελ 16 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 25 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12/13 βολές), Σλαφτσάκης, Φίλλιος, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ).