Λαύριο-ΑΕΚ 73-90: Πρώτη εκτός έδρας νίκη με σούπερ Τίλμαν

Ο Τζάστιν Τίλμαν υπέγραψε τη νίκη της ΑΕΚ στο Λαύριο με 73-90 και σφράγισε με τον καλύτερο τρόπο το φινάλε του 2023. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Ενωσης που ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-6

Στο φινάλε του 2023 η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, κερδίζοντας εύκολα το Λαύριο με 73-90 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζάστιν Τίλμαν.

Το ματς έληξε πριν καν αρχίσει, καθώς η Ενωση προηγήθηκε 0-13 και 11-26, με τον Τίλμαν να σκοράρει τους πρώτους 10 από τους 15 της ομάδας του.

Το Λαύριο επιδόθηκε σε έναν διαγωνισμό τριών πόντων σουτάροντας συνεχώς έξω από τη γραμμή και η ΑΕΚ επανέλαβε το ίδιο σκορ και στην τρίτη περίοδο (11-26), τελειώνοντας τους γηπεδούχους.

Ο Μόργκαν, που αντικατέστησε τον τραυματία Κουζμίνσκας πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής και η ΑΕΚ ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-6, πιάνοντας τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία.