Ολυμπιακός: Φαλ εδώ, Φαλ εκεί, Φαλ παντού!

Ο σέντερ των «ερυθρολεύκων» και οι εκπληκτικές φετινές επιδόσεις του. Γιατί τα έκανε όλα άψογα κόντρα στην Αρμάνι και πώς έγειρε την πλάστιγγα ποικιλοτρόπως, πόσο καλύτερη γίνεται η ομάδα του όταν βρίσκεται στο παρκέ, τα εξωπραγματικά νούμερά του στα δίποντα, τις ασίστ και… παντού.

Μπορεί να παραφραστεί και με τον εξής τρόπο ο τίτλος: Φαλ για την αρχή, Φαλ για τη μέση, Φαλ για το τέλος. Ο σέντερ του Ολυμπιακού ήταν παντού και… πάντα στο 79-74 επί της Αρμάνι, καταγράφοντας άλλη μια πληθωρικότατη (ε, τραβιέται για χάρη του το πλεοναστικό σχήμα) εμφάνιση.

Τζάμπολ στο ΣΕΦ και το σερί 10-0 μετά το αρχικό καλάθι των Ιταλών έχει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του: επιθετικό ριμπάουντ και πάσα έξω στον Τόμας Γουόκαπ για τρίποντο, επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα ο ίδιος, νέο καλάθι του με χουκ.

Πλησίασαν στο σκορ οι φιλοξενούμενοι; Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου νέα ασίστ για σουτ τριών πόντων του Αλεκ Πίτερς, καλάθι ο ίδιος, τελική πάσα και στον Κώστα Παπανικολάου, επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα ξανά ο ίδιος, ασίστ στον Πίτερς, νέο καλάθι.

Στο τέλος, επανέρχεται τριάμισι λεπτά πριν το τέλος και με το +15 (όταν βγήκε) να έχει γίνει μόλις +4. Παραμένει αμέτοχος για μερικά δευτερόλεπτα, ισοπαλία. Στα τελευταία 2,50’’ όμως, ο Ολυμπιακός δεν δέχεται πόντο. Και βάζει τους πέντε δικούς του από τελικές πάσες, ναι, του Φαλ.

Μέσα σε αυτό το διάστημα ο αθεόφοβος κατά σειρά μαζεύει αμυντικό ριμπάουντ. Κερδίζει φάουλ, στην επαναφορά παίρνει την μπάλα και βλέπει στη γωνία τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος για το τρίποντο-ανάσα. Ταπώνει -βγαίνοντας οκτώ μέτρα μακριά από το καλάθι- τον καυτό Μπορτολάνι που επιχειρεί να ισοφαρίσει, μπροστά έχει μάτια στην πλάτη και προσποιούμενος ότι θα ποστάρει τον Φόιχτμαν, δίνει τελικά σκαστή πάσα στην πλάτη και της άμυνας, με τον Πίτερς να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Περιμένετε. Βγάζει σε δύο χρόνους άμυνα στον Νέιπιερ, εξωθώντας τον να πάρει ένα «σκοτωμένο» τρίποντο στο τέλος του χρόνου, μαζεύει και το τελευταίο ριμπάουντ της αναμέτρησης. Ατομικός απολογισμός, 12 πόντοι και από 6 ριμπάουντ και ασίστ. Πόσο πεζός δείχνει έτσι απλά…

Καλύτερος πασέρ με 21/22 δίποντα, το +28, η τέλεια εμφάνιση

Απόλυτα εύστοχος σε δίποντα (5/5) και βολές (2/2), ο Φαλ είχε ranking 28 σε λιγότερα από 22’. Ξεπέρασε δηλαδή το συμβατικό άριστα (μονάδες αξιολόγησης προς λεπτά συμμετοχής), όπως και στο Βερολίνο την προηγούμενη βδομάδα (25 σε 19’), όπως και στην Μπολόνια πριν από δύο βδομάδες (17 σε 16’)!

Αρχής γενομένης από την ήττα στο καλάθι από τη Βίρτους, ο Γάλλος διεθνής ανεβάζει σταθερά τις μονάδες στο ranking του: 17, 23, 25, 28. Βγάζοντας τις τέσσερις πρώτες εμφανίσεις του, όταν προερχόταν από τραυματισμό και έπαιζε λίγο, έχει φέτος σε βάθος 13 αγώνων μέσο όρο 18 στην αξιολόγηση σε κάτι λιγότερα από 26 λεπτά.

Αν το 77,5% που έχει από την έναρξη της τρέχουσας περιόδου στα δίποντα φαντάζει εξωπραγματικό (φυσικά μακράν καλύτερο από κάθε άλλον παίκτη, κι ας είναι καρφώματα πολλά εξ αυτών), πώς να χαρακτηρίσουμε τα 21/22 που έχει στις έξι πιο πρόσφατες αγωνιστικές;

Αν τα χθεσινά εξάρια σε ριμπάουντ και ασίστ φαίνονται πολλά, να αναφέρουμε ότι πριν από δύο αγώνες εμφάνισε αντίστοιχα επτάρια στο Βιλερμπάν (όταν με τις 8 τάπες άγγιξε τριπλ νταμπλ χωρίς πόντους), όπως και στις αρχές Νοεμβρίου με την Μπασκόνια.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας τον πέρασε σε άλλη διάσταση αναδεικνύοντας τη δεινότητά του στην πάσα και ο Μους περνάει την ομάδα του σε άλλη διάσταση χάρη στη δημιουργία του. Στους τέσσερις τελευταίους αγώνες Ευρωλίγκας είναι ο καλύτερος «ερυθρόλευκος» πασέρ με 19 ασίστ!

Κόντρα στον σύλλογο του Μιλάνου έκανε το τέλειο παιχνίδι, υπό την έννοια ότι δεν είχε τον παραμικρό αρνητικό δείκτη (κανένα άστοχο σουτ, λάθος, μπλοκ κατά, φάουλ), η δε μεγαλύτερη επίδρασή του, που είναι στην άμυνα, δεν αποτυπώνεται παρά ελάχιστα στη στατιστική.

Κάπως έτσι, χθες είχε το τρομερό +21 στο ομαδικό +/-, σε αναμέτρηση που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό! Στα 18 λεπτά που καθόταν στον πάγκο και έπαιζε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (για τον οποίο οι καλοί αριθμοί -13 π., 5 ρ.- ψεύδονται, ήταν βαρύς και με εκλάμψεις μονάχα), οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν 16 πόντους λιγότερους από τον σύλλογο του Μιλάνου…

Στο σερί τριών νικών που τρέχει ο Ολυμπιακός, ο 31χρονος Γάλλος έχει συνολικό +50 σχετικά. Τελευταία του φορά με αρνητικό πρόσημο στο ομαδικό +/- ήταν με τη Ρεάλ. Ακόμα και τότε, είχε -3 σε αγώνα που η ομάδα του ηττήθηκε με περισσότερους (έξι, στο 77-71) πόντους. Πιο πολύτιμος, δεν γίνεται.

Και ubuesque, που λένε και στη γλώσσα του. Πανταχού παρών…