Βαλένθια- Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ 81-82: «Πράσινο» διπλό με «σεληνιασμένο» Βιλντόζα!

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ απέδρασε από τη Λα Φοντέτα, καθώς επιβλήθηκε της Βαλένθια με 82-81 με μία βολή του Λεσόρ στο τέλος. Τρομερή εμφάνιση, την κορυφαία του φέτος έκανε ο Λούκα Βιλντόζα που πέτυχε 19 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ επιβλήθηκε της Βαλένθια με 82-81 και απέδρασε από την Ισπανία με μία βολή στο τέλος του Ματίας Λεσόρ. Κορυφαίος ο Λούκα Βιλντόζα που είχε 19 πόντους με 5/7 τρίποντα και έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στη σεζον στο καταλληλότερο σημείο.

Ο Παναθηναϊκός που λίγη ώρα πριν το τζάμπολ έκανε γνωστό πως δεν θα έχει τον Κώστα Σλούκα στη διάθεσή του ξεκίνησε το παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση με καυτό τον Μάριους Γκριγκόνις από την αρχή. H Βαλένθια όμως ισορρόπησε το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα μπροστά στο σκορ με 10-9, προσπαθώντας να επιτεθεί κοντά στο καλάθι σημαδεύοντας τους ψηλούς του Παναθηναϊκού. Οι «νυχτερίδες» τελείωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενες στον πόντο με 23-22 των «πράσινων».

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» ξεκίνησε να έχει προβλήματα στο αμυντικό transition και να έχει λάθος αντιμετώπιση στις επιθέσεις της Βαλένθια, αφήνοντας αρκετά ανοιχτά σουτ. Στο 15′ οι Ισπανοί ήταν μπροστά με 36-31, έχοντας σε πολύ καλή μέρα για ένα ακόμα ματς τον Κρις Τζόουνς που είχε 6 πόντους και δύο ασίστ. Εκεί κάπου ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και έχοντας σε καλό μομέντουμ τον Βιλντόζα, οποίος πέτυχε δύο τρίποντα στην 2η περίοδο πέρασε ξανά μπροστά με 37-36. Το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, ισόπαλες με 47-47.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ μπήκε πιο διαβασμένος στην άμυνα και πιο αποφασιμένος να μην δεχτεί τόσο εύκολα καλάθια όσο αυτά του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 7 (54-47) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με τον Λούκα Βιλντόζα να εμφανίζεται όταν τον είχε περισσότερο ανάγκη η ομάδα του, πετυχαίνοντας 11 πόντους με 3/3 τρίποντα, οι «πράσινοι» κρατούσαν σφιχτά το προβάδισμα. Οι Ισπανοί όμως επέστρεψαν και πάλι και προηγήθηκαν με 69-66 με τον Χάρπερ να κάνει τρομερή ζημιά στο «τριφύλλι», καθώς είχε 12 πόντους με με 3/4 τρίποντα και δύο ασίστ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειχνε σημάδια κατάρρευσης στην επίθεση καθώς δεν είχε σκοράρει στα πρώτα πέντε λεπτά, καθώς είχε κολλήσει στους 66 πόντους της τρίτης περιόδου. Το πρώτο καλάθι του τέταρτου δεκαλέπτου ήρθε και πάλι από την περιφέρεια και το Λούκα Βιλντόζα που έκανε σίγουρα την καλύτερή του εμφάνιση με τα πράσινα. Τρομερό φινάλε επιφύλασσε το παιχνίδι, καθώς  Παναθηναϊκός νίκησε στον πόντο με 1/2 βολές το Ματίας Λεσόρ στο τέλος και επιβλήθηκαν της Βαλένθια στον πόντο με 82-81, πατώντας γερά πια στην 4αδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Γιόβτσιτς, Σέμες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 12 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ) , Πουέρτο, Ρίβερς 7 (0/3 τρίποντα) , Πραντίγια 2, Άντερσον 4 , Λόπεθ-Αροστέγι 5 (4 ριμπάουντ) , Τζόουνς 10 (4 ασίστ) , Ίνγκλις 7 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόβιτς 3 (1) , Ρόμπερτσον 6 (2), Ντέιβις 10 , Οτζελέγε 13 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 19 (5/7 τρίποντα) , Γκραντ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη) , Ναν 7 (2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 λάθη) , Λεσόρ 12 (4 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 5 (3/8 βολές), Γκριγκόνις 11 (2/6 τρίποντα) , Ερνανγκόμεθ 4 (3 ριμπάουντ) , Μήτογλου 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο)