Αντετοκούνμπο: Σούπερ Giannis με triple double αλλά ήταν μόνος και οι Μπακς ηττήθηκαν!

γιάννης αντετοκουνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλεψε ξανά σαν θηρίο (25/10/11), όμως ήταν απελπιστικά μόνος και έτσι οι Μπακς ηττήθηκαν με 116-132 από τους Τζαζ στο Μιλγουόκι. Εκτός έμεινε ο Λίλαρντ.

Ακόμα μία πολύ κακή εμφάνιση, που επέφερε την ήττα για τους Μπακς, οι οποίοι λύγισαν τα ξημερώματα της Τρίτης (9/1) από τους Γιούτα Τζαζ στο Μιλγουόκι με 132-116. Τα Ελάφια που δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Ντέιμιαν Λίλαρντ για προσωπικούς όγους δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα σε ένα αγόμη παιχνίδι.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που ήταν για ακόμη μια φορά συγκλονιστικός, αλλά και απελπιστικά μόνος, έγραψε το 39ο triple-double της καριέρας σε του ματς κανονικής περιόδου, όμως το -33 (44-77 στο 23′) ήταν πολύ μεγάλο για να ανατραπεί κι ας έκαναν οι γηπεδούχοι αξιόμαχη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 25-12 έπεσαν οι Μπακς, με τον Greek Freak να κάνει μαγικά πράγματα από το ημίχρονο κι έπειτα, λειτουργώντας ως πλέι μέικερ, χωρίς ωστόσο να πετυχαίνει και την ανατροπή. Ο Έι Τζέι Γκριν πήρε τη θέση του Λίλαρντ στην πεντάδα και πάλεψε, ο Μπίσλι στο πρώτο κι ο Μίντλετον στο δεύτερο μέρος έδωσαν σκορ, όμως η άμυνα δεν λειτούργησε και στο Μιλγουόκι πρέπει να πάρουν αποφάσεις καθώς η εικόνα τους δεν βελτιώνεται. Αντιθέτως, χειροτερεύει, με τον θρύλο του οργανισμού Μάρκους Τζόνσον να δηλώνει «αηδιασμένος» από την εικόνα στο παρκέ. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα των Μπακς στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Στο 18-20 ανέβηκαν οι Τζαζ, που πιθανότατα ενδιαφέρονται περισσότερο για tanking, παρά για τα Play-In και τη διεκδίκηση μίας θέσης στα playoffs. Το πρώτο ημίχρονο που έκαναν στο Fiserv Forum ήταν απίθανο (16/30 τρίποντα), ανάγκαζοντας το κοινό των Μπακς να αποδοκιμάσει την ομάδα.

Είδαν την δεύτερη πεντάδα να κάνει τεράστια ζημιά στους γηπεδούχους, με τον ρούκι Κεγιόντε Τζορτζ και τους βετεράνους Τζόρνταν Κλάρκσον και Κέλι Ολίνικ να εκτελούν εξαιρετικά έξω από τα 6.75 και τον Γουόκερ Κέσλερ να εντυπωσιάζει στην άμυνα. Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο πλεί μέικερ Κρις Νταν που είχε 100% ευστοχία εντός πεδιάς, ενώ μοίρασε και 13 ασίστ.