Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 86-78: Προδόθηκε στο τέλος παρά την υπερπροσπάθεια

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε συνεχώς να πιάσει την Μπαρτσελόνα, «μάζεψε» το -14 σε -3 αλλά στο τελευταίο λεπτό ένα σερί 5-0 έβαλε τέλος στις σκέψεις νίκης για το τελικό 86-78 των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός, με ωραίο σε όλο το ματς αλλά μοιραίο στο φινάλε Πίτερς, έχασε από την Μπαρτσελόνα με 86-78.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα χόρεψε τον Ολυμπιακό στον ρυθμό που όρισε ο Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο Αμερικανός με 11 πόντους που ήρθαν με  3/3 τρίποντα και 2/2 βολές μετέτρεψε το αρχικό 10-7 σε 21-10, με την Μπαρτσελόνα να κρατά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του, έχοντας το υπέρ της 27-20.

Οι Μπλαουγκάρα είχαν 3/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ (5-1), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 1 λάθος  με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να φτάνει στους 13 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ (3-3), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη με τον Άλεκ Πίτερς να έχει πετύχει τους 10 από τους 20 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να μειώσει την παραγωγικότητα της Μπαρτσελόνα και στο 16′ μείωσε σε 33-29 και στο 38-36 στο 18′ για να φτάσει να προηγηθεί με 40-41, με την Μπαρτσελόνα να επανακτά το προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει στο 44-41. Τζαμπάρι Πάρκερ και Αλεκ Πίτερς έμειναν στους 13 και 10 πόντους αντίστοιχα, με τον Γκος να είναι εκείνος που ανέβασε τους «ερυθρόλευκους» δίνοντας λύσεις, έχοντας 8 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα επιμέρους 10-4 για το 45-45 στο 23′ με τον Ολυμπίακό να μειώνει σε 58-52 στο 25′. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα «νεκρό» διάστημα, με τους Μπλαουγκάρα να φτάνουν στο 69-54 στο 28′. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται με 75-63. Οι 31 πόντοι που δέχθηκε ο Ολυμπιακός σε αυτό το δεκάλεπτο τα λένε όλα για την εικόνα του…

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την Μπαρτσελίνα να κάνει το 77-63 και τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα σερί με το οποίο μείωσε σε 77-72 στο 34′ και 79-76 στο 36′ με τον Αλεκ Πίτερς να έχει φτάσει στους 22 πόντους.

Οταν φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό, η διαφορά ήταν στο +3 για τη Μπαρτσελόνα, με τον Ολυμπιακό να έχει φέρει το ματς στο 81-78. Από εκείνο το σημείο και μετά, όλα πήγαν λάθος για τον Ολυμπιακό, με τον Πίτερς να αστοχεί και την Μπαρτσελόνα με ένα δίποντο και ένα τρίποντο να φτάνει στο τελικό 86-78 και να παίρνει τη νίκη.