Περιστέρι- ΠΑΟΚ 71-35: «Πάρτι» από την ομάδα του Σπανούλη, διασυρμός του αποκαρδιωτικού ΠΑΟΚ!

Το Περιστέρι διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 71-35 στο Κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου. Πολύ κακή εμφάνιση του «δικεφάλου του Βορρά» που ήταν ψυχή τε και σώματι στο παιχνίδι της Τρίτης με την Τόφας. Τραυματίστηκε ο Μπελιάουσκας και είναι αμφίβολος για το επερχόμενο παιχνίδι.

Το Περιστέρι νίκησε με 71-35 τον απογοητευτικό ΠΑΟΚ στο Κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου για τη 14η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε στην 5η θέση του πρωταθλήματος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Λαβ που είχε 19 πόντους και πέρυσι αγωνιζόταν στο «δικέφαλο του Βορρά».

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε το ματς, ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό και αυτό φαίνεται από το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ήταν 22-11 . Ο ΠΑΟΚ έχασε με τραυματισμό από νωρίς στην πρώτη περίοδο τον Μπελιάουσκας. Πρωταγωνιστής στην αρχή του ματς ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης για το Περιστέρι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο ανεβάζοντας τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι 46-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τρίτη περίοδο το ματς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να είναι απογοητευτικός και να έχει περισσότερο το μυαλό του στο ματς τελικό με αντίπαλο την Τόφας για το Basketball Champions League και το Περιστέρι να συντηρεί διαφορές  γύρω στους 20 πόντους. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το Περιστέρι ήταν μπροστά με 29 (!) και σκορ 57-28. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει κάπως το σκορ, όμως ο κόουτς Τακιανός και με το μυαλό στον αγώνα της Τρίτης με αντίπαλο την Τόφας προστάτευσε και παίκτες ξεκούρασε και κάποιους άλλους. Το Περιστέρι τελικά επιβλήθηκε με 71-35 και ανέβηκε στην 5η θέση της Basket League, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Ζερμέιν Λαβ που είχε 19 πόντους και 2 ριμπάουντ.