ΙΩΝΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 59-98: Επικράτησαν εύκολα στο φιλικό οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός δεν αστειευόταν, στο πρώτο φιλικό επί ελληνικού εδάφους, κόντρα στον Ιωνικό στη Νίκαια, επικρατώντας χωρίς τη βοήθεια των Σλούκα και Παπανικολάου με σκορ 98-59.

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε μονόλογο το φιλικό φιλανθρωπικού χαρακτήρα, απέναντι στον Ιωνικό στη Νίκαια και μετά το επιβλητικό 98-59, ετοιμάζεται για το «bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19» που θα διοργανώσει στο ΣΕΦ το προσεχές Σαββατοκύριακο.

Μπορεί για τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έλειπε τόσο ο Κώστας Σλούκας, όσο και ο Κώστας Παπανικολάου, αλλά το βάθος του Ολυμπιακού είναι τέτοιο ώστε να υπερκαλύψει τις απουσίες. Την ίδια ώρα, από την πλευρά του Ιωνικού δεν αγωνίστηκαν οι Κίνγκσλεϊ Μόουζες και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βεζένκοφ με 15 πόντους, ενώ οι Πρίντεζης και Ντόρσεϊ προσέθεσαν 14 και 12 αντίστοιχα. Ο Γιουτζίν είχε 14 για τον Ιωνικό, με τον Γόντικα να σκοράρει 11.

Πέραν από το προπονητικό κομμάτι του φιλικού, τα έσοδα που μαζεύτηκαν θα διατεθούν για την αγορά ενός πυροσβεστικού οχήματος για τη Βόρεια Εύβοια, ενώ πριν το ξεκίνημα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη.

Φανερή η διαφορά ποιότητας

Ο Ολυμπιακός με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Φαλ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, με το αρχικό 0-12 να φανερώνει τη διαφορά ποιότητας από νωρίς, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 8-21.

Η διαφορά έφτασε στις παρυφές των 20 πόντων, με τον Μουσταφά Φαλ να διαμορφώνει με κάρφωμα το 28-46 του ημιχρόνου.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράει στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση να ρίξει τα στάνταρ της δικής του απόδοσης, έτσι το 39-50 γρήγορα – γρήγορα έφτασε να γίνει 47-70, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να σκοράρει για τρεις, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 38 πόντους, με το εύρος του σκορ να σταθεροποιείται στους 39 και το 59-98 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 28-46, 47-70, 59-98

Ιωνικός: Γιουτζίν 14, Κολοβέρος 8, Λιακόπουλος 1, Μούρτος 10, Αθηναίου 6, Γόντικας 11, Χουτγκάζ 6, Οκεκουόγεν 3

Ολυμπιακός: Ουόλκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 12 (2), Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 10 (3), Φαλ 10, Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 15 (3), Πρίντεζης 14 (2), Ζαν Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 12 (3), Μουόσα