Παναθηναϊκός AKTOR - Παρτιζάν 84-71: Το πήρε με την άμυνα - Και τώρα Ολυμπιακός!

Παίζοντας υποδειγματική άμυνα στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός AKTOR έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της Παρτιζάν με 84-71 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 14-8 της EuroLeague και βρίσκεται μία νίκη πίσω από Μπαρτσελόνα-Βίρτους.

Τέταρτη σερί νίκη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τρέχει το καλύτερο σερί στη διοργάνωση, τρεις ημέρες πριν από τον εντός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό για τη Stoiximan Basket League.

Ο Κέντρικ Ναν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (είχε και 4 ασίστ), ενώ ακολούθησαν οι Ντίνος Μήτογλου (16π.-7ρ.), Ματίας Λεσόρ (14π.-9ρ.), Κώστας Σλούκας (10π.-4ασ.) και Μάριους Γκριγκόνις (10π.).

Η Παρτιζάν αντιπαρέταξε τους Πι Τζέι Ντόζιερ (16π.-7ρ.-8ασ.), Τζέιμς Νάναλι (13π.) και Άλεν Σμάιλαγκιτς (11π.), αλλά δεν απέφυγε το 11-11.

Ο ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε με 50% στο τρίποντο το α’ ημίχρονο, ενώ η σερβική ομάδα με μόλις 25%, αν και σε γενικές γραμμές υπήρχε ισορροπία.

Η Παρτιζάν προηγήθηκε με +5 στην πρώτη περίοδο και ο Παναθηναϊκός δύο φορές με +9 στη δεύτερη, ώσπου στην τρίτη καταγράφηκαν επτά εναλλαγές στο προβάδισμα και πέντε ισοπαλίες!

Ο Λεσόρ μπήκε στην εξίσωση, ο Σλούκας έγινε διψήφιος με τρίποντο, ο Ναν έφτασε τις 6/6 βολές και οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο +9, με κάτι περισσότερο από 6′ στο ρολόι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν προσεκτικός στα τελευταία λεπτά και έκλεισε το παιχνίδι με διψήφια διαφορά, εν μέσω αποθέωσης.

Οι γηπεδούχοι είχαν 71% στο δίποντο με 22/31 προσπάθειες, αμφότεροι δεν ήταν καλοί στην περιφέρεια με 5/17 και 4/18 τρίποντα, ενώ οι παίκτες του Αταμάν εκτέλεσαν 12 παραπάνω βολές (25/30, 15/18).

Ισορροπία υπήρξε σε ριμπάουντ (30-27), ασίστ (16-16), μπλοκ (2-1), λάθη (18-17) και κλεψίματα (8-11).

Γενικώς, ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι αντέχει και στο… ξύλο, παίρνοντας μία νίκη απέναντι σε έναν πολύ σκληροτράχηλο αντίπαλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη) , Γκραντ 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 21 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 14 (9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 , Γκριγκόνις 10 (1) , Ερνανγκόμεθ 3 (1) , Μήτογλου 16 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 6 (3 λάθη), ΛεΝτέι 4, Κοπρίβιτσα 6, Σμάιλαγκιτς 11 (3 ριμπάουντ), Γιάραμαζ , Νάναλι 13 (1), Τριφούνοβιτς 2 , Άντζουσιτς 5, Ντόζιερ 16 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα, Καμίσνκι, Καμπόκλο 8 (3 λάθη).