Παναθηναϊκός Aktor-Ολυμπιακός 85-80: Νίκη θρίλερ κόντρα στον επτάψυχο Ολυμπιακό και πρωτιά στη «λάβα» του ΟΑΚΑ

Τεράστια νίκη για τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι που ουσιαστικά του δίνει πλεονέκτημα μέχρι τους τελικούς του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Τραυματίστηκαν και αποχώρησαν Σλούκας και Μιλουτίνοφ. Συγκλονιστικό φινάλε στο ΟΑΚΑ!

Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινο στο ΟΑΚΑ σε ένα ματς που ίσως κανείς δεν περίμενε ότι θα έχει τέτοιο τέλος, όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός το έφερε στον πόντο, αλλά στο φινάλε δεν είχε καθαρό μυαλό και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 85-80 με βολές του Καλαϊτζάκη και μαζί το προβάδισμα έδρας μέχρι τους τελικούς.

Το ντέρμπι Παναθηναϊκός Aktor  –  Ολυμπιακός για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League τα είχε όλα! Ηταν ένα ματς με πολλή τακτική και διαρκή μάχη ανάμεσα στους δύο προπονητές, σκληρές μονομαχίες των παικτών μέσα στις δύο ρακέτες, αντιαθλητικά φάουλ, τεχνικές ποινές, τραυματισμούς των Σλούκα και Μιλουτίνοβιτς και τεράστια ένταση!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του ματς, έχοντας διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ και προσπαθώντας να φτιάξει διαφορά για να φτάσει πιο εύκολα στη νίκη. Ο Γκραντ έκανε μεγάλο παιχνίδι, όπως και ο Γκριγκόνις, ενώ ο Ναν βοήθησε τα μέγιστα επιθετικά και ο Λεσόρ με τον Μήτογλου  και τον Καλαϊτζάκη έκαναν όλη τη βρόμικη δουλειά.

Ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε το ματς χωρίς τον Φαλ που ταλαιπωρείται στο γόνατο, έχασε τον Μιλουτίνοφ που τραυματίστηκε σε ανύποπτη φάση, αλλά και τον κορυφαίο του ψηλό τον Πετρούσεφ με πέντε φάουλ. νωρίς στην τέταρτη περίοδο. Τρεις φορές επέστρεψε από τους 14 πόντους αποδεικνύοντας τη στόφα  και την ψυχή του πρωταθλητή που έχει, αλλά τα πολλά λάθη και η έλλειψη λύσεων από τον πάγκο του κόστισαν.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη δύναμη της έδρας του και με το καλημέρα έδειξε ότι θέλει να ανοίξει γρήγορα το σκορ και το πέτυχε με τους Γκραντ και Μήτογλου να δίνουν πόντους και ενέργεια. Οι παίκτες του Αταμάν προηγήθηκαν μετά από έξι λεπτά με 20-6, προκαλώντας προβληματισμό στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διορθώσει την άμυνα του και ισορρόπησε, με τον Μπραζντέικς, τον Πίτερς και τον Πετρούσεφ να κλείνουν εξαιρετικά το δεκάλεπτο μειώνοντας στους πέντε πόντους.

Το ανέβασμα του Ναν

Ο Ολυμπιακός ψαλίδισε τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους 23-20, αλλά ο Κέντρικ Ναν πήρε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό. Μετά από ένταση με τον Μπραζντέικις και το κερδισμένο challenge του Αταμάν, ο αμερικανός άρχισε να φορτώνει το καλάθι του Ολυμπιακού φτάνοντας τους 15 πόντους, χτίζοντας για δεύτερη φορά μια διαφορά 14 πόντων (40-26).

Και το ξέσπασμα του Πετρούσεφ!

Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν λύγισε και έβγαλε αντίδραση με τον τρομερό Πετρούσεφ να φτάνει τους 13 πόντους και να κάνει όλη τη δουλειά με βοήθειες από τον Γουίλιαμς-Γκος, που στην κρίσιμη στιγμή έδωσε ανάσες με έξι πόντους. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 14-6, που τους έδωσε τη δυνατότητα να πάνε στα αποδυτήρια μόλις με δύο πόντους πίσω στο σκορ.

Σοκ με Σλούκα!

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Κώστας Σλούκας αισθάνθηκε ενοχλήσεις και έφυγε κατευθείαν για τα αποδυτήρια, προκειμένου να τον εξετάσει ο γιατρός του Παναθηναϊκού και να αξιολογήσει την κατάστασή του. Η ενόχληση ήταν στον αριστερό προσαγωγό, εκεί που είχε ήδη θέμα και αποφασίστηκε να μην συνεχίσει και να πάει για εξετάσεις μετά το τέλος του αγώνα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 7’11” στο πρώτο μέρος με 0/4 σουτ και 1 κλέψιμο.

Πρόβλημα απέκτησε ο Παναθηναϊκός και με τον Κέντρικ Ναν, που πολύ νωρίς συμπλήρωσε τρία φάουλ.

Η ένσταση του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός AKTOR κατέθεσε ένσταση στο ημίχρονο του ματς. Σύμφωνα με τη σχετική ενημέρωση των πρασίνων, «ένα καλάθι δύο πόντων του Πίτερς 8′,22″ πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου μέτρησε για τρεις πόντους. Οι διαιτητές δεν πήγαν να το δουν».

Ζημιά ο Μιλουτίνοφ! Εκτός αγώνα μέσα σε χειροκρότημα!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ζεστός στην τρίτη περίοδο και άρχισε για τρίτη φορά να χτίζει διαφορά, ενώ στο ίδιο σημείο μετά τον Σλούκα, έπαθε ζημιά και ο Μιλουτίνοφ! Ο σέντερ του Ολυμπιακού τραυματίστηκε γυρνώντας στην άμυνα με πίσω βήματα και αποχώρησε υποβασταζόμενος χωρίς να μπορεί να πατήσει καν το πόδι του! Φεύγοντας για τα αποδυτήρια καταγράφηκε η πιο όμορφη στιγμή, όταν όλο το γήπεδο χειροκρότησε τον Μιλουτίνοφ.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ, έβαλαν στην εξίσωση στην επίθεση και τον Μήτογλου και προηγήθηκαν με 63-54 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Νωρίς έξω με φάουλ ο κορυφαίος Πετρούσεφ

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ, αλλά χωρίς τρίποντο στο ρεπερτόριο του δεν μπορούσε να ελπίζει σε πολλά. Την ίδια στιγμή, ο κορυφαίος του παίκτης, ο Πετρούσεφ έκανε πολύ νωρίς τέταρτο φάουλ και λίγο αργότερα ο Αταμάν σημάδεψε και το πέμπτο φάουλ του Πετρούσεφ με τον Λεσόρ. Η διαφορά ανέβηκε για τρίτη φορά στους 14 (75-61) και ο Ολυμπιακός έμεινε με τον Πίτερς να παίζει σε θέση σέντερ.

Εφτάψυχος ο Ολυμπιακός!

Η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους, αλλά στα δύσκολα ο Ολυμπιακός συσπειρώθηκε, έπαιξε σκληρή άμυνα και άρχισε να μειώνει τη διαφορά στους 6 πόντους, 2:30 πριν το τέλος του αγώνα, κάνοντας ένα σερί 10-2. Ο Πίτερς εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό με τρίποντο στα 28 δευτερόλεπτα και μείωσε στον πόντο σε 80-79! Ο Γουϊλιαμς Γκος ήταν ο μοιραίος αστοχώντας σε καλάθι που θα μπορούσε να βάλει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με συμπληρωματική βολή, ο Παναθηναϊκός ευστόχησε στος βολές και ο Ολυμπιακός έκανε λάθος με τον Γουόκαπ

Tα δεκάλεπτα: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 19 (1), Ναν 16 (1), Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 18 (3), Μήτογλου 13, Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο 4, Ερνανγκόμεθ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1), Κάναν 2, Παπανικολάου 5 (1), Πίτερς 14 (2), Μιλουτίνοβ 4, Γουίλιαμς-Γκος 16 (1), Λαρεντζάκης 6 (2), Μήτρου-Λονγκ, Μπραζντέικις 4, Πετρούσεβ 18 (1)