Απόλλωνας Πάτρας- Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ 55-87: «Βόλτα» στην Πάτρα οι «πράσινοι», με τρομερό Καλαϊτζάκη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε μια… «βόλτα στο πάρκο» και επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα στην Πάτρα με 87-55 για την 16η αγωνιστική της Basket League, παραμένοντας πρώτος και αήττητος. Άλλη μια καλή εμφάνιση από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, που πέτυχε 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ επιβλήθηκε άνετα του Απόλλωνα και πέρασε και απο την Πάτρα με 87-55, παραμένοντας πρώτος και αήττητος στην Basket League. Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση για τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη που πέτυχε 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε «καυτός» επιθετικά το παιχνίδι στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα με τον Μήτογλου να σημειώνει τους επτά από τους εννέα πόντους της ομάδας στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους «πράσινους» να οδηγούν την κούρσα του παιχνιδιού και να προηγούνται με 26-11, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Μήτογλου που πέτυχε 14! πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το «τριφύλλι» να συνεχίζει να έχει διψήφιες διαφορές υπέρ του, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να βρει ρυθμό, χωρίς ωστόσο να είναι εύστοχος. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ με 49-29 και τον Καλαϊτζάκη να παίρνει την «μπαγκέτα» από τον Μήτογλου, πετυχαίνοντας 10 πόντους.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» να κρατούν χωρίς ιδιαίτερο κόπο διαφορές που ξεπερνούσαν τους 20 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να είναι μπροστά με 71-44 και τον Καλαϊτζάκη πρώτο σκόρερ με 18 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στις παρυφές των 30 πόντων, χωρίς ο Απόλλωνας να μπορεί να προβάλει καμία αντίσταση στις ορέξεις του Παναθηναϊκού και έτσι το ματς τελείωσε με το τριφύλλι να νικά με 87-55.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μηλαπίδης, Σπυρόπουλος, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 5 (2/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπιμπς 11 (5/15 σουτ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γκιουζέλης, Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (4/7 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου 2 (1/5 σουτ), Όσμπορν 9 (1), Καφέζας 3 , Κογιόνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 2, Ναν 13 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:52), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαμοντούροβ 2, Παπαπέτρου 2 (1/8 σουτ), Αντετοκούνμπο 3 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας