Παναθηναϊκός Aktor - Άρης 70-73: Άρης να γουστάρεις - Μεγάλο διπλό στο ΟΑΚΑ!

Τρέλανε κόσμο ο ατσάλινος Άρης και με το 70-73 στο κλειστό του ΟΑΚΑ «έσπασε» το αήττητο του Παναθηναϊκού!

Απίθανη εμφάνιση από τον Άρη στο ΟΑΚΑ, έβαλε εξ αρχής δύσκολα στον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ και πήρε μία τεράστια νίκη που τον βάζει δυνατά στο κυνήγι της 3ης θέσης στη Basket League.

Ο τρομερός και «killer» Βασίλης Τολιόπουλος (12π.) με τρία τρίποντα στην τελευταία περίοδο «εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό, έχοντας σημαντικές βοήθειες στα τρία πρώτα δεκάλεπτα απ’ τους Σταρκ (14π.) και Χάρελ (10π.) που οδήγησαν τον Άρη στο προβάδισμα επί του αντιπάλου.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναθηναϊκός ήταν απίστευτα άστοχος στην επίθεση, μετρώντας την 3η ήττα του στα τελευταία 5 ματς σε πρωτάθλημα και Euroleague.

Θυμίζουμε πως ο Εργκίν Αταμάν είχε να αντιμετωπίσει τα προβλήματα τραυματισμών των Λεσόρ, Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου, χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για την κακή εμφάνιση και την ήττα-σφαλιάρα.

Ακόμα κι έτσι, πάντως, οι «πράσινοι» θα μπορούσαν στο φινάλε να στείλουν με τρίποντο το ματς στην παράταση, αλλά όλα πήγαν λάθος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά, ο Παναθηναϊκός πήρε την τελευταία επίθεση στα 7 δευτερόλεπτα, αλλά το σύστημα δεν λειτούργησε, το τρίποντο που επιχείρησε ο Καλαϊτζάκης δεν έφτασε καν στεφάνι και ο Άρης πήρε τη μεγάλη και δίκαιη νίκη.

Στο 10-7 ανέβηκε ο Άρης, στο 16-1 έπεσε ο Παναθηναϊκός.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Σλούκας 5 (1), Γκραντ 9 (1), Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 11 (1), Μήτογλου 9, Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόζα, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 6, Σαμοντούροφ, Ναν 7 (1), Μαντζούκας 2.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4), Μπλούμπεργκς 5 (1), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (3), Σανόγκο 6, Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8, Καλόγηρος 2.