Παναθηναϊκός Aktor - Φενέρ 74-63: «Πράσινη» μαγεία!

Ο Παναθηναϊκός άργησε ένα δεκάλεπτο να μπει στο ματς, αλλά στη συνέχεια με κορυφαίο τον Ναν έκανε την μεγάλη αντεπίθεση, νίκησε 74-63 τη Φενέρ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, έχει ρεκόρ 16-10 και παραμένει εντός της τετράδας.

Σε ένα σούπερ ντέρμπι στο κλειστό του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός νίκησε 74-63 τη Φενέρμπαχτσε του Γιασικεβίτσιους, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με ρεκόρ 16-10 παραμένει αγκαλιά με το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Αταμάν πάλεψε για την ανατροπή της ήττας του πρώτου αγώνα (ο Παναθηναϊκός είχε χάσει με 14 πόντους) αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Το κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού «πάγωσε» το ΟΑΚΑ όπως και η διψήφια διαφορά της Φενέρ που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και την αστοχία τους. Η ομάδα του Αταμάν έμοιαζε εγκλωβισμένη στην πρώτη περίοδο με το 13-21 υπέρ της τουρκικής ομάδας να είναι μάλλον τιμητικό.

Σημασία έχει όχι μόνο να εντοπίζεις τα λάθη σου, αλλά και να τα διορθώνεις και αυτό έκανε ο Παναθηναϊκός που μεταμορφώθηκε σε μία «πράσινη μηχανή» στο δεύτερο δεκάλεπτο ανατρέποντας σκορ και εικόνα αγώνα.

Καλαϊτζάκης, Λεσόρ και Ναν ήταν οι πρωτεργάτες της πράσινης αντεπίθεσης, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 31-30 και με μεγάλα καλάθια από Γκραντ και Καλαϊτζάκη να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +8 (38-30).

Ηταν ξεκάθαρο πια πως ο Παναθηναϊκός είχε βρει τον δρόμο του στο ματς και με την άνοδο του Ναν έχτισε διαφορά νίκης, με τη Φενέρ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα του τριφυλλιού πήρε διψήφιο προβάδισμα και συνάμα πήρε ψυχολογία μέχρι το φινάλε.

Η Φενέρ ροκάνισε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, αλλά με τον Κέντρικ Ναν να είναι «καυτός» η νίκη δεν μπορούσε να χαθεί. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός πήγε να καλύψει και το -14 του πρώτου αγώνα στην Τουρκία, αλλά δεν τα κατάφερε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ναν 23 (10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 13 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 8.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 10 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς (0/2 σουτ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντάρ.