ΠΑΟΚ - Άρης 74-76: Reset ολκής στο ημίχρονο και αδιανόητη πρόκριση για τον «Θεό»

25 πόντους στα τελευταία έξι λεπτά πέτυχε ο ανεπανάληπτος Άρης του κόουτς Καστρίτη και πήρε μια πρόκριση δίχως προηγούμενο επί του ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Άρης έκανε την ανατροπή της χρονιάς στα «Δύο Αοράκια» και πέρασε τον ΠΑΟΚ, που πίστεψε πως έχει κλειδώσει το παιχνίδι.

Με απίθανο Τολιόπουλο (24π.) και ψυχή Θεού, ο Άρης πέτυχε 25 πόντους στα τελευταία έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος, παρότι βρισκόταν πίσω με 15, λίγο πριν τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη σε κατάσταση… μέθης μετά τις επιτυχίες σε ΟΑΚΑ και Αλεξάνδρειο. Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι από την αφετηρία και άφησε… χιλιόμετρα πίσω τον Άρη, που τελείωσε την πρώτη περίοδο στο -14 (25-11). Με όπλο τη συγκέντρωση στην άμυνα και τα μεθοδικά χτυπήματα στη ρακέτα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε σοκάρει τους «κίτρινους» και είχε χτίσει ένα προβάδισμα που έθεσε τον ρυθμό και τη φύση ολόκληρου του υπόλοιπου αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αμηχανία του Άρη, που έκανε τη μία κακή πάσα πίσω από την άλλη και με δύο σερί τρίποντα ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Στα επόμενα λεπτά. η ομάδα του Καστρίτη κατάφερε να ισορροπήσει κάπως τα πράγματα και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 18-18 και τη διαφορά στην ίδια τιμή με αυτή του δέκατου λεπτού.

Αυτό που χρειαζόταν ο Άρης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ένα ξέσπασμα, το οποίο και βρήκε μέσω της πίεσής του στην άμυνα, που υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε διαδοχικά λάθη και έχτισε ένα σερί 0-8 . Πλησίασε μάλιστα και στους πέντε πόντους μετά από ένα τρίποντο του Χάρελ, όμως δεν έφτασε πιο κοντά. Αντιθέτως, έχασε ξανά τον αντίπαλό του, που μέχρι το τέλος της περιόδου είχε αποκτήσει και πάλι διψήφια διαφορά (57-46).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης απλά απέδειξε ότι φέτος είναι κάτι περισσότερο από μία φυσιολογική – πόσο μάλλον μετρίου βελινεκούς – ομάδα. Έκανε τα αδύνατα, δυνατά, ανατρέποντας τη σταθερά διψήφια διαφορά του ΠΑΟΚ, που βρέθηκε να κερδίζει για 15 πόντους στο 35′.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος πήρε το «ραβδί» του, θύμισε έναν άλλον… Βασίλη και με 14 πόντους γύρισε τούμπα το παιχνίδι, που έμοιαζε αδύνατο να ανατραπεί.

Από την ασπρόμαυρη πλευρά, στράφι πήγε η προσπάθεια του επικού Βαγγέλη Μαργαρίτη, που στα 41 του έδειξε πιο νέος από ποτέ και ήταν πρωταγωνιστής με έντεκα πόντους και πέντε ριμπάουντ.

Τώρα, ο Άρης καλείται να αντιμετωπίσει αύριο τον Παναθηναϊκό για μία θέση στον μεγάλο τελικό. Ποιος ξέρει που μπορεί να φτάσει αυτή η ομάδα…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 11 (3/4 βολές, 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΝίς 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10 (2/2 βολές, 4/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 6 (6/8 βολές, 0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (5/6 βολές, 2/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίχαλακ 13 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Άλστον 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (3/4 δίποντα), Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 24 (3/4 βολές, 3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Κατσίβελης 7 (3/4 δίποντα), Μπλούμπεργκς 6, Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 3/8 βολές, 2/2 δίποντα), Χάρελ 11 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπάνκστον 4